به دیجیتال ارز خوش آمدید

Blog

تکنولوژی بلاکچین چگونه کار می‌کند

راهنمایی‌هایی برای تازه واردها

تقریبا همه درباره بلاکچین و سرد بودن آن شنیده­اید. اما همه نمی­دانند که چگونه کار می‌کند. این مقاله نشان می‌دهد که بلاکچین قطعا جادو نیست.

بلاکچین چیست؟

بلاکچین یک دفتر خاطرات است که جعل آن تقریبا غیرممکن است.

تابع هش

تصور کنید که ۱۰ نفر در یک اتاق تصمیم می‌گیرند هر کدام یک ارز جداگانه بسازند. آنها باید از جریان سرمایه پیروی کنند و یک نفر، باب، تصمیم می‌گیرد لیستی از تمامی اقدامات را در یک دفترچه خاطرات یادداشت کند:

یک مرد دیگر، جان، تصمیم گرفت که پول را به سرقت ببرد. برای مخفی کردن این موضوع، نوشته‌های دفتر خاطرات را تغییر داد:

باب متوجه شد که کسی دفتر خاطراتش را دستکاری کرده است. او تصمیم گرفت از این اتفاق جلوگیری کند.

او یک برنامه به نام “تابع هش” پیدا کرد که متن را به مجموعه­ای از اعداد و حروف تبدیل می‌کند، همانند جدول زیر:

هش رشته‌ای از اعداد و حروف است، که توسط توابع هش ایجاد شده است. تابع هش یک تابع ریاضی است که تعداد متغیر کاراکتری را گرفته و آن را به یک رشته با تعداد ثابتی از کاراکترها تبدیل می‌کند. حتی یک تغییر کوچک در یک رشته یک هش کاملا جدید ایجاد می‌کند.

پس از هر مرحله، او یک هش را وارد کرد. دفتر خاطرات جدید اینگونه است:

جک تصمیم گرفت که دوباره مطالب را تغییر دهد. شب دوباره به سراغ دفتر خاطرات رفت، نوشته را تغییر داد و یک هش جدید ایجاد کرد.

باب متوجه شد که کسی دوباره سراغ دفترچه خاطرات رفته است. او تصمیم گرفت که یادداشت‌های هر معامله را پیچیده کند. پس از هر یادداشت، هش متشکل از یادداشت ثبت شده + آخرین هش قبلی را وارد کرد. بنابراین هر ورودی به ورودی قبلی بستگی دارد.

اگر جک بخواهد تغییری ایجاد کند، باید هش تمام نوشته‌های قبلی را تغییر دهد. اما جک پول بیشتری می‌خواست، و تمام شب را صرف شمارش تمام هش‌ها کرد.

شماره یک بار مصرف (Nonce)

اما باب نمی‌خواست چیزی را از دست بدهد. او تصمیم گرفت پس از هر جمله یک عدد اضافه کند. او این عدد را “Nonce” نامید. Nonce باید بصورتی انتخاب شود که هش تولید شده با دو صفر به پایان برسد.

اکنون، برای جعل این یادداشت، جک باید ساعت‌ها و ساعت‌ها را برای تعیین Nonce به هر خط اختصاص دهد.

مهمتر از همه اینکه نه تنها افراد، بلکه کامپیوترها هم نمی­توانند  Nonce را به سرعت تشخیص دهند.

گره‌ها

بعدها، باب متوجه شد که یادداشت‌های زیادی دارد و نمیتواند همه آنها را در دفتر خاطرات برای همیشه نگه دارد. بنابراین وقتی ۵۰۰۰ تراکنش را نوشت، آنها را به یک صفحه بزرگ انتقال داد. ماری همه معاملات را چک کرد و متوجه شد که درست هستند.

باب دفترچه خاطرات خود را در بیش از ۵۰۰۰ کامپیوتر در سراسر جهان پخش کرد. این کامپیوتر‌ها گره نامیده می‌شوند. هر بار که معامله‌ای رخ می‌دهد، باید توسط گره‌ها تأیید شود، که این گره­ها اعتبار هر کدام از معاملات را بررسی می‌کنند. هنگامی گره­ها یک معامله را بررسی کردند، یک رای گیری الکترونیکی وجود دارد، که در آن برخی از گره‌ها فکر می‌کنند که معامله معتبر است و گره‌های دیگر آن را جعلی در نظر می‌گیرند.

گره‌های ذکر شده در بالا کامپیوترها هستند. هر گره یک کپی از دفتر کل دیجیتال یا بلاکچین دارد. هر گره اعتبار یک معامله را بررسی می‌کند. اگر اکثر گره‌ها اعلام کنند که معامله معتبر است، آن معامله در یک بلوک نوشته می‌شود.

حالا، اگر جک یک ورودی را تغییر دهد، تمام کامپیوترهای دیگر هش اصلی را خواهند داشت و اجازه تغییر را نمی‌دهند.

بلوک

یک صفحه­ی گسترده بلوک نامیده می‌شود. کل خانواده­ی بلوک، بلاکچین است. هر گره یک نسخه از بلاکچین دارد. هنگامی که یک بلوک تعداد معینی از معاملات را تایید و در خود جای داد، یک بلوک جدید شکل می‌گیرد.

بلاکچین هر ۱۰ دقیقه خود را به روز می‌کند. این کار به صورت خودکار انجام می‌شود. هیچ کارشناس یا کامپیوتر مرکزی، کامپیوترها را برای انجام این کار راهنمایی نمی‌کند.

به محض اینکه صفحه گسترده یا دفتر کل یا رجیستری به روز می‌شود، دیگر ورودی­های ثبت شده در آن نمی‌تواند تغییر کند. بنابراین، جعل آن غیرممکن است. شما فقط می‌توانید ورودی‌های جدید را به آن اضافه کنید. رجیستری به طور همزمان بر روی تمام کامپیوتر‌های شبکه به روز می‌شود.

نکات مهم:

 1. بلاکچین یک نوع دفترچه یادداشت یا صفحه گسترده حاوی اطلاعات مربوط به معاملات است.
 2. هر تراکنش یک هش را تولید می‌کند.
 3. هش یک رشته از اعداد و حروف است.
 4. معاملات به ترتیبی که رخ می‌دهند وارد می‌شوند. ترتیب بسیار مهم است.
 5. هش نه تنها به معامله، بلکه به هش معامله­ی قبلی بستگی دارد.
 6. حتی یک تغییر کوچک در یک معامله، یک هش کاملا جدید ایجاد می‌کند.
 7. گره‌ها بررسی می‌کنند تا مطمئن شوند که معامله با تفتیس و بررسی هش تغییر نکرده است.
 8. اگر یک معامله توسط اکثر گره‌ها تایید شده باشد، سپس در یک بلوک نوشته می‌شود.
 9. هر بلوک به بلوک قبلی اشاره دارد و با هم بلاکچین را ایجاد می‌کنند.
 10. بلاکچین زمانی موثر است که بر روی تعداد زیادی از کامپیوتر‌ها پخش می‌شود، و هر کدام یک نسخه از بلاکچین را دارند.
 11. این کامپوتر‌ها گره نامیده می‌شوند.
 12. بلاکچین هر ۱۰ دقیقه خود را به روز می‌کند.

 

 

کیف پول، امضا‌های دیجیتال، پروتکل‌ها

باب ۱۰ نفر را جمع کرد. او باید کوین جدید را به آنها توضیح می‌داد.

جک در جمع به گناهان خود اعتراف کرد و عذرخواهی کرد. برای اثبات صداقت خود، کوین‌های آنا و مری را به آنها بازگرداند.

باب توضیح داد که چگونه می‌توان از این اتفاق جلوگیری کرد. او تصمیم گرفت چیزی به نام امضای دیجیتالی را برای تأیید هر معامله اجرا کند. اما در ابتدا، او یک کیف پول به همه داد.

کیف پول چیست؟

کیف پول یک رشته از اعداد و حروف است (مانند ۱۸c177926650e5550973303c300e136f22673b74). این آدرسی است که در بلوک‌های مختلف در بلاکچین به عنوان معامله انجام می‌شود. هیچ سوابق قابل مشاهده‌ای در مورد اینکه چه کسی این معامله را با فردی دیگر انجام داده است وجود ندارد، تنها شماره­ی یک کیف پول وجود دارد. آدرس هر کیف پول نیز یک کلید عمومی است.

امضای دیجیتالی

برای انجام یک معامله به دو چیز نیاز دارید: یک کیف پول، که اساسا یک آدرس است، و یک کلید خصوصی. کلید خصوصی یک رشته از اعداد تصادفی است، اما بر خلاف آدرس که یک کلید عمومی و در دسترس همه است، کلید خصوصی باید مخفی باشد.

وقتی کسی تصمیم به ارسال کوین به شخص دیگری می‌کند، باید پیام حاوی معامله را با کلید خصوصی خود امضا کند. سیستمی شامل دو کلید در مرکز رمزگذاری و رمزنگاری قرار دارد که استفاده از آن به قبل از وجود بلاکچین برمی‌گردد. این موضوع اولین بار در دهه ۱۹۷۰ ارائه شد.

هنگامی که پیام فرستاده شد، در شبکه بلاکچین پخش می‌شود. سپس شبکه­ی گره‌ها بر روی پیام کار می‌کند تا اطمینان حاصل کند که معامله‌ای در حال انجام معتبر می‌باشد. اگر اعتبار را تأیید کند، معامله در یک بلوک قرار می‌گیرد و پس از آن هیچ اطلاعاتی در مورد آن قابل تغییر نیست.

 کلیدهای رمزنگاری چیست؟

کلید رمزنگاری یک رشته از اعداد و حروف است. کلیدهای رمزنگاری توسط تولیدکننده‌های کلید (Keygens) ساخته می‌شوند. این تولید کننده‌های کلید از ریاضیات بسیار پیشرفته شامل اعداد اول برای ایجاد کلید استفاده می‌کنند.

 

 

پروتکل‌ها

بلاکچین شامل مشخصات فردی و مجموعه‌ای از قوانین است که در آن برنامه ریزی شده است. این مشخصات پروتکل نامیده می‌شوند. پیاده­سازی پروتکل‌های خاص، اساسا هویت بلاکچین را ایجاد می‌کند، یعنی یک پایگاه داده اطلاعاتی توزیع شده، همکار به همکار و امن.

پروتکل‌های بلاکچین این اطمینان را حاصل می‌کنند که شبکه به خواست سازنده­ی آن اجرا می‌شود، با این حال کاملا مستقل است و توسط فرد دیگری کنترل نمی‌شود. در اینجا چند نمونه از پروتکل‌های اجرا شده در بلاکچین وجود دارد:

 • اطلاعات ورودی برای هر شماره هش باید شامل شماره هش بلوک قبلی باشد.
 • پاداش استخراج موفق بلوک پس از آنکه هر ۲۱۰٫۰۰۰ بلوک تکمیل و بسته شد، به نصف کاهش می‌یابد.
 • برای حفظ مقدار زمان لازم برای استخراج یک بلوک در حدود ۱۰ دقیقه، سختی استخراج در هر ۲۰۱۶ بلوک مجددا محاسبه می‌شود.

اثبات کار

قرار دادن یک تراکنش در یک بلوک، نتیجه­ی موفقیت آمیزی برای اثبات چالش کار نامیده می­شود و توسط گره‌های ویژه به نام معدنچیان انجام می‌شود.

اثبات کار سیستمی است که نیاز به انجام برخی از کارها از سوی درخواست کننده­ی خدمات دارد، و معمولا به معنی زمان پردازش توسط یک کامپیوتر است. اثبات کار یک فرایند تصادفی با احتمال کم است، بنابراین به طور معمول برای اثبات اعتبار کار تولید شده، مقدار زیادی آزمایش و خطا مورد نیاز است. در مورد بیت کوین، هش چیزی است که به عنوان اثبات کار عمل می‌کند.

استخراج چیست؟

معدنچیان در بلاکچین گره‌هایی هستند که بلوک‌ها را با حل مسائل اثبات کار تولید می‌کنند. اگر یک معدنچی بلوکی تولید کند که توسط اجماع الکترونیکی گره‌ها تایید شده باشد، معدنچی کوین پاداش می‌گیرد. در اکتبر سال ۲۰۱۷، معدنچیان بیت­کوین ۱۲٫۵ بیت­کوین به ازای هر بلوک دریافت کردند.

پاداش تنها انگیزه­­ی معدنچیان برای حال اجرا نگهداشتن سخت افزار خود نمی‌باشد، بلکه هزینه‌های معامله‌ای را که کاربران بیت­کوین پرداخت می‌کنند را نیز دریافت می‌کنند. در حال حاضر، با توجه به حجم زیادی از معاملات که در شبکه بیت کوین اتفاق می‌افتد، هزینه‌های معامله افزایش یافته است. هرچند که هزینه‌های فرستنده اختیاری می‌باشد، معدنچیان همیشه انتقال­هایی با هزینه‌های معامله­ی بالاتر را ترجیح می‌دهند. بنابراین معامله شما ممکن است مدت زیادی را صرف پردازش کند، مگر اینکه شما بخواهید هزینه نسبتا زیادی را پرداخت کنید تا مدت زمان کاهش یابد.

نکات مهم

 1. اگر شما پول دیجیتال دارید، شما باید یک کیف پول دیجیتال داشته باشید.
 2. کیف پول یک آدرس در بلاکچین است.
 3. کیف پول یک کلید عمومی است.
 4. کسی که مایل به انجام یک معامله است، باید یک پیام با معامله­ی امضا شده با کلید خصوصی خود ارسال کند.
 5. قبل از اینکه یک معامله تایید شود، توسط هر گره‌ای بررسی می‌شود، که رای گیری در مورد آن به روش الکترونیکی خاصی انجام می‌شود، که متفاوت از انتخابات اکثر کشورها می‌باشد.
 6. معامله توسط معدنچیانی که گره‌های خاصی دارند در یک بلوک قرار می‌گیرد.
 7. کامپیوتر‌های شبکه که دارای بلاکچین هستند، گره نامیده می‌شوند.
 8. معدنچیان در پاسخ به اثبات چالش‌های کاری، معاملات را در بلوک‌ها قرار می‌دهند.
 9. بعد از اینکه معدنچیان موفق به مهر و موم یک بلوک معامله شدند، پاداش دریافت می‌کنند که در حال حاضر ۱۲٫۵ بیت کوین است. همچنین هزینه‌های معامله­ی بیت کوین پرداخت شده توسط طرفین را دریافت می‌کنند.
 10. معامله در بلاکچین با استفاده از قوانینی که در برنامه بلاکچین ایجاد شده­اند و پروتکل نامیده می­شوند، انجام می‌شود.
 11. رمزنگاری در بلاکچین‌ها برای جلوگیری از هک شدن بلاکچین ضروری می‌باشد.
 12. کلید‌های رمزنگاری توسط تولید کننده‌های کلید (Keygens ) ساخته می‌شوند.
 13. تولید کننده‌های کلید با استفاده از ریاضیات پیشرفته شامل اعداد اول کلید‌ها را ایجاد می‌کنند.
 14. یک بلوک حاوی برچسب زمانی، اشاره به بلوک قبلی، معاملات و مسائل محاسباتی است که باید پیش از رفتن بلوک به بلاکچین حل شود.
 15. وجود یک شبکه­ی توزیع شده از گره‌هایی که نیاز به رسیدن به اجماع دارند، تقریبا جعل بلاکچین را غیر ممکن می‌کند.

 

اصول بلاکچین

پایگاه داده توزیع شده

 

پایگاه داده همان بلاکچین است و هر گره در بلاکچین دسترسی به کل بلاکچین را دارد. هیچ یک از گره‌ها یا کامپیوترها اطلاعاتی را که در خود دارد را تنظیم نمی‌کند. هر گره قادر است سوابق بلاکچین را تأیید کند. همه این کارها بدون اینکه یک یا چند واسطه برای کنترل وجود داشته باشد انجام می‌شود.

بلاکچین از لحاظ معماری تمرکززدایی شده است به همین دلیل هیچ جای شکستی در آن وجود ندارد. هیچ نقطه شکستی وجود ندارد که بتواند بلاکچین را از بین ببرد.

گره‌های بلاکچین به صورت منطقی متمرکز هستند، درحالیکه کل بلاکچین یک شبکه توزیع شده است که اقدامات خاصی در آن برنامه ریزی شده است.

انتقال نظیر به نظیر (P2P)

در راستای اولین اصل، ارتباط همیشه به طور مستقیم بین همکاران اتفاق می­افتد، نه از طریق یک گره مرکزی. اطلاعات مربوط به آنچه در بلاکچین اتفاق می‌افتد در هر گره ذخیره می‌شود و سپس به گره‌های مجاور منتقل می‌شود. به این طریق اطلاعات در کل شبکه گسترش می‌یابند.

شفافیت هنوز یک نام مستعار است

کسی که بلاکچین را بررسی می‌کند قادر به دیدن هر تراکنش و مقدار هش آن است. کسی که از بلاکچین استفاده می‌کند می‌تواند ناشناس باشد، و می‌تواند خود را به دیگران معرفی نکند. تمام انچه در بلاکچین مشاهده می‌کنید، سابقه معاملات بین آدرسهای بلاکچین است.

سوابق

هنگامی که ثبت یک معامله در بلاکچین انجام و بلاکچین به روز شد، تغییر سوابق این معامله غیرممکن است. این کار به خاطر آن است که سابقه یک معامله­ی خاص به سابقه­ی معامله قبل پیوند خورده است. سوابق بلاکچین دائمی بوده، به ترتیب به زمانی قرار گرفته­اند، و برای همه گره‌های دیگر در دسترس هستند.

چرا غیرفعال کردن شبکه غیرممکن است؟

از آنجایی که گره‌ها در سراسر جهان وجود دارند، کنترل کل شبکه توسط یک گروه تقریبا غیرممکن است.

چرا جعل یک بلوک تقریبا غیرممکن است؟

به این دلیل جعل یک بلوک تقریبا غیرممکن است که اعتبار بلوک، و به عبارت دیگر، ورود آن به بلاکچین توسط اجماع الکترونیکی گره‌ها تعیین می‌شود. هزاران گره وجود دارد که در سرتاسر جهان پراکنده شده­اند و به همین دلیل بدست گرفتن شبکه نیاز به رایانه‌ای با قدرت غیرممکن دارد.

آیا می‌توانید از بلاکچین به عنوان پایگاه داده عادی استفاده کنید؟

آیا شما می‌توانید سه گیگابایت فایل را به روشهای مورد استفاده در نرم افزار­های Access، Filemaker و Mysql در بلاکچین ذخیره کنید؟ این ایده خوبی نیست. اکثر بلاکچین‌هایی به دلیل طراحی خاص و ظرفیت کمی که دارند برای این کار مناسب نیستند.

پایگاه‌های داده آنلاین سنتی معمولا از یک معماری شبکه­ی سرور- مشتری استفاده می‌کنند. به این معنی که کاربران دارای حق دسترسی می‌توانند نوشته‌های ذخیره شده در پایگاه داده را تغییر دهند، اما کنترل کلی در اختیار مدیران می‌باشد. درباره یک پایگاه داده­ی بلاکچین، هر کاربر مسئول حفظ، محاسبه و به روز رسانی هر ورودی جدید است. گره‌ها باید با هم کار کنند تا اطمینان حاصل شود که به نتیجه یکسانی می‌رسند.

همچنین معماری بلاکچین به این معنی است که هر گره باید مستقل کار کند و نتایج کار خود را با بقیه شبکه مقایسه کند. بنابراین، رسیدن به اجماع می‌تواند بسیار وقت­گیر باشد. به همین دلیل، شبکه‌های بلاکچین در مقایسه با تکنولوژی سنتی معامله دیجیتال بسیار کند هستند.

نکات مهم

 1. بلاکچین یک پایگاه داده است که بین تمام گره‌ها توزیع شده است.
 2. یک یا چند گره بلاکچین را کنترل نمی‌کند.
 3. تمام گره‌ها قادر به تایید یک معامله هستند.
 4. تمام ارتباطات در بلاکچین نظیر به نظیر است.
 5. هر کسی که از بلاکچین استفاده می‌کند ناشناس است، البته اگر فرد آن را بخواهد.
 6. تمام معاملات مربوط به بلاکچین در آنجا ثبت می‌شوند، بنابراین معاملات هر فردی که از شبکه استفاده می‌کند عمومی و کاملا شفاف هستند، حتی اگر ناشناس باشد.
 7. هنگامی که یک معامله در بلاکچین ثبت و بلاکچین به روز شد، آن معامله را نمی‌توان تغییر داد.
 8. هیچ شخص یا سازمانی نمی‌تواند بلاکچین را خاموش کند.
 9. اگر چه بلاکچین از لحاظ سیاسی و معماری تقریبا غیر متمرکز شده است، اما از نظر منطقی متمرکز می‌باشد.

از بلاکچین در چه جاههایی می‌توان استفاده کرد؟

ما اغلب از اصطلاح قرارداد هوشمند استفاده می‌کنیم. اجازه دهید این اصطلاح را تعریف کنیم.

بلاکچین برای آنچه که به عنوان قراردادهای هوشمند شناخته می‌شود، یک ایده آل می‌باشد.

قرارداد هوشمند چیست؟

قراردادهای هوشمندانه قوانین و مجازات‌ها را طبق یک توافق خاص، همانند قراردادهای سنتی، تعریف می‌کنند. با این حال، تفاوت در این است که قراردادهای هوشمند این تعهدات را به طور خودکار اجرا می‌کنند. قراردادها کدگذاری می‌شوند تا در زمان تحقق معیارهای خاص اجرا شوند.

 

 

 1. ادعای ضمانت

معمولا ادعای ضمانت تسویه گران، وقت گیر و اغلب دشوار است. امکان پیاده­سازی قراردادهای هوشمند با استفاده از بلاکچین که فرایند را بسیار ساده تر می‌کند، وجود دارد.

در گذشته، زمانی که یک ادعا بیان می‌شد، همه بررسی‌ها توسط انسان انجام می‌شد، که زمان­بر بودند و خطای انسانی را به همراه داشتند. در آینده احتیاجی به این کار نخواهد بود، زیرا اطمینان از این که تمام معیارها برآورده شده است به طور خودکار با استفاده از بلاکچین انجام می‌شود. پس از اتمام تمام وظایف، پرداخت به صورت اتوماتیک انجام می‌شود. همه این کارها می‌توانند با حداقل دخالت انسان انجام شوند.

یکی از راه حل‌های ارائه شده توسط Deloitte استفاده از یک کد QR به عنوان رسید است. کد QR شامل تمام اطلاعات مربوط به خرید است: آیتم، شماره سریال، تاریخ خرید و غیره. کد QR دستورالعمل‌های نحوه­ی پیدا کردن یک “ربات ضمانتنامه” را در مسنجر فیس بوک حفظ می‌کند. پس از آن کاربر می‌تواند یک تصویر از رسید را به آن ربات ارسال کند، موتور کد QR را باز می‌کند و تمام اطلاعات مربوط به محصول را در بلاکچین ذخیره می‌کند.

 1. مشتقات

مشتقات در بورس اوراق بهادار استفاده می‌شوند و با ارزش دارایی‌ها در ارتباط است. قراردادهای هوشمند در تجارت سرمایه و سهام می‌توانند با استفاده از ساده سازی، خودکار کردن و کاهش هزینه‌های تجارت مشتقات در صنعت، موجب تحول در روش­های فعلی شوند. پرداخت را می‌توان به جای سه روز در ثانیه تکمیل کرد. با استفاده از قراردادهای هوشمند، تجارت نظیر به نظیر عادی خواهد شد و به یک انقلاب کامل در تجارت سهام تبدیل می‌شود. بارکلیز و چندین شرکت دیگر در حال حاضر معامله با قراردادهای هوشمند را امتحان کرده­اند اما به این نتیجه رسیدند که این تکنولوژی کار نخواهد کرد، مگر اینکه بانک‌ها برای پیاده­سازی آن همکاری کنند.

 1. ادعاهای بیمه

در قراردادهای هوشمند، معیارهایی برای شرایط خاص بیمه­ای می­تواند ایجاد ‌شود. در تئوری، با اجرای تکنولوژی بلاکچین، می‌توانید درخواست ادعای بیمه خود را به صورت آنلاین ارسال کرده و یک پرداخت فوری خودکار را دریافت کنید. البته، ادعا شما با تمام معیارهای مورد نیاز مطابقت داده می­شود.

 1. تایید هویت

در حال حاضر وقت زیادی صرف تأیید هویت می‌شود. با استفاده از تمرکززدایی بلاکچین، تأیید هویت آنلاین بسیار سریعتر خواهد شد. وجود داده‌های هویت آنلاین در یک مکان مرکزی با استفاده از قراردادهای هوشمند بلاکچین به صفر می‌رسند. هکرهای کامپیوتری دیگر نمیتوانند آسیبی به این داده‌ها برسانند. هنگامی که پشتیبانی بلاکچین وجود داشته باشد، ذخیره سازی داده‌ها غیرقابل انحراف و محرمانه می‌شوند. در سراسر جهان، بلاکچین منجر به پیشرفت‌های بزرگی در تایید هویت خواهد شد.

 1. اینترنت اشیا (IoT)

اینترنت اشیا (IoT) شبکه‌ای از دستگاه‌های فیزیکی، وسایل نقلیه و دیگر مواردی است که نرم افزار­ها، محرک‌ها، سنسورها، و اتصالات شبکه در آن تعبیه شده و متصل به اینترنت است. همه این ویژگی‌ها امکان جمع آوری و تبادل اطلاعات فراهم می‌کنند. بلاکچین و قراردادهای هوشمند آن برای این امر مناسب هستند.

بلاکچین نقش مهمی در رونق IoT بازی خواهد کرد، همچنین راه‌هایی برای در امان ماندن از هکرها را فراهم می‌کند. از آنجا که بلاکچین برای کنترل غیر متمرکز ساخته شده است، یک طرح امنیتی مبتنی بر آن، باید به اندازه کافی مقیاس پذیر باشد تا رشد سریع IoT را پوشش دهد. علاوه بر این، محفاظت قوی بلوکچین در برابر سوء استفاده از داده‌ها، به جلوگیری از دستگاه‌های مخرب برای صدمه زدن به سیستم خانه، کارخانه یا حمل و نقل با انتشار اطلاعات گمراه کننده، کمک می‌کند.

 1. بایگانی و ذخیره سازی فایل

گوگل درایو، دراپ باکس و غیره بایستی بایگانی الکترونیکی را با استفاده از روش‌های متمرکز توسعه دهند. سایت‌های متمرکز همیشه هکرها را وسوسه می‌کنند. بلاکچین و قراردادهای هوشمند آن، راه‌هایی برای کاهش این تهدید ارائه می‌دهند.

پروژه‌های بلاکچین زیادی به دنبال انجام این کار هستند. با این حال، به خاطر داشته باشید که در بلاکچین فضای ذخیره سازی کافی وجود ندارد، اما راه حل‌های ذخیره سازی ابری غیر متمرکز مانند Storj، Sia، Ethereum Swarm و غیره وجود دارد. از منظر کاربر، درست مثل دیگر ذخیره سازی ابری کار می‌کنند. تفاوت این است که محتوا به جای مراکز داده در کامپیوتر‌های ناشناس مختلف قرار می‌گیرند.

 1. حفاظت از مالکیت معنوی

قابلیت بایگانی بلاکچین حفاظت از مالکیت معنوی بیشتری نسبت به قبل پیشنهاد می‌دهد. یک برنامه کاربردی به نام Uniform، با استفاده از بلاکچین، در حال حاضر این حفاظت را ارائه می‌دهد.

 1. جرم

تبهکاران باید پولی را که از سوء استفاده‌هایشان به دست آورده­اند را مخفی کنند. در حال حاضر این کار با حساب‌های بانکی جعلی، قماربازی و شرکت‌های مستقر در خارج از کشور انجام می‌شود. نگرانی‌های زیادی در رابطه با شفافیت معاملات رمز ارز وجود دارد. اما، تمام عناصر قانونی ضروری، مانند شناسایی طرفین و اطلاعات، سوابق معاملات و حتی اجراء آن می‌تواند در سیستم رمز ارز وجود داشته باشد.

از آنجاییکه که فناوری توجه بیشتری برای پولشویی را به خود جلب کرده است، بلاکچین و قراردادهای هوشمند آن پتانسیل ردیابی اکثر تاکتیک‌های پول شویی و بی اثر کردن آنها را دارد.

 

 1. رسانه‌های اجتماعی

در حال حاضر، سازمان‌های رسانه‌های اجتماعی قادر به استفاده از اطلاعات شخصی مشتریان خود می‌باشند. این موضوع به آنها کمک می‌کند میلیاردها دلار بدست آورند. با استفاده از قراردادهای هوشمند بلاکچین، کاربران رسانه‌های اجتماعی در صورت تمایل قادر به فروش اطلاعات شخصی خود خواهند بود.

 1. استفاده از قراردادهای هوشمند در انتخابات و نظرسنجی‌ها

انتخابات و نظرسنجی‌ها می‌توانند با قراردادهای هوشمندانه بهبود یابند. برنامه‌های مختلفی مانند Machine Voice Ballchain، Follow My Vote و TIVI در حال حاضر وجود دارند. همه آنها وعده حذف تقلب را داده­اند، در عین حال شفافیت کامل نتایج و حفظ آرای ناشناس را ارائه می‌دهند. از اینرو، هنوز یک مسیر طولانی برای اجرای رای­گیری غیر متمرکز وجود دارد.

محدودیت‌ها و آسیب پذیری

هر شبکه بلاکچین تا حد زیادی به کاربران فعال آن بستگی دارد. برای استفاده از کل قابلیت، شبکه باید با ایجاد یک گروه گسترده‌ از گره‌ها قوی شود.

در نهایت، همیشه از نظر تئوی این امکان وجود دارد که مقیاس وسیعی از شبکه بلاکچین مورد تسخیر قرار گیرد. اگر یک سازمان به نحوی بتواند کنترل اکثریت گره‌های شبکه را بدست آورد، دیگر به معنای کامل کلمه غیر متمرکز نخواهد بود.

محیط سرمایه گذاری بلاکچین

از آنجاییکه که قیمت بیت کوین برای بار دوم در سال ۲۰۱۷ به ۵۰۰۰ دلار رسید، احتمالا هیچ فرصت سرمایه گذاری بهتر از تکنولوژی رمز ارز و بلاکچین وجود ندارد. مقامات دولتی و عموم مردم به مرور از مزایای آن آگاهی پیدا می‌کنند و نگرانی‌ها در مورد آن رفع می‌شوند. بسیاری از شرکت‌ها در حال حاضر در این تکنولوژی سرمایه گذاری کرده اند و بسیار حائز اهمیت است که IBM در حال حاضر در نظر دارد “زمان و انرژی کارکنان” را در فضا سرمایه­گذاری کند.

بسیاری از شرکت‌ها کارت‌های اعتباری در تلاش برای تشویق وفاداری و اضافه کردن یک جریان جدید درآمد می‌باشند.

بر اساس یک گزارش، از اکتبر ۲۰۱۷، ۴۲ سرمایه گذاری سهام تنها در سال ۲۰۱۷ به مبلغ ۳۲۷ میلیون دلار انجام گرفته است.

No Comments
Post a comment

هفده − دو =