به دیجیتال ارز خوش آمدید

Blog

راهنمایی درباره کیف پول‌های (اتریوم) Ethereum

راهنمایی درباره کیف پول‌های (اتریوم) Ethereum: تلفن همراه، وب، رومیزی، سخت افزاری

قبل از اینکه بتوانید با اتر تجارت کنید، به مکانی برای ذخیره آن احتیاج دارید. در دنیای رمز ارز، این مکان کیف پول نامیده ‌می‌شود. اساسا، کیف پول بخشی از نرم افزار است که به شما اجازه ذخیره سرمایه­گذاری، انجام معاملات و بررسی موجودی حساب در هر زمان که به آن نیاز داشته باشید را ‌می‌دهد.

شایان ذکر است که کیف پول اتریوم شبیه به کیف پول فیزیکی نیست. اتر در واقع در کیف پول شما و یا هر جای دیگری ذخیره نمی‌شود. اتر، درست مثل دیگر رمز ارزها، هیچ شکل یا فرم ظاهری خاصی ندارد. همه موارد موجود در بلاکچین ثبت ‌می‌شوند و کیف پول شما برای انجام معاملات تنها با بلاکچین ارتباط برقرار ‌می‌کند.

کیف پول‌ها دارای آدرس‌های عمومی هستند که به طور تصادفی رشته‌هایی از حروف (حساس به حروف کوچک و بزرگ) و اعداد را تولید ‌می‌کنند. اگر کسی بخواهد مقداری اتر را برای شما ارسال کند، آنها را به این آدرس ارسال ‌می‌کند، که این آدرس­ها “کلید عمومی” نیز شناخته ‌می‌شود و اساسا مالکیت کوین‌ها را انتقال ‌می‌دهد.

چیزی که در کیف پول شما ذخیره ‌می‌شود، کلید خصوصی شما است. کلید خصوصی یک رمز عبور می­باشد که برای انجام یک تراکنش و بازکردن کوین­هایی که به شما داده شده است به آن نیاز دارید. بدون شک برای جلوگیری از هرگونه سرقتی باید کلید خصوصی خود را مخفی نگه دارید.

 

 

کلیدهای عمومی و خصوصی با هم در ارتباط هستند، به این معنی که برای انجام هر معامله، این دو رشته اعداد و حروف باید با هم مطابقت داشته باشند.

چگونه یک کیف پول انتخاب کنید

کیف پول  اتریوم مختص به خودتان یا کیف پول اتریوم شخص ثالث

ساده ترین راه برای ذخیره اتر این است که آن را در کیف پول شخص ثالث ذخیره کنید، به عنوان مثال در کیف پولی که توسط یک صرافی فراهم شده است. به این ترتیب شما دسترسی آسانی به سرمایه خود دارید و حفظ توکن­های شما در صرافی، روند تجارت شما را تسریع خواهد کرد. اما اگر این روش را انتخاب کنید، اساسا کنترل سرمایه خود را به دست صرافی می­سپارید، زیرا شخص ثالث است که کلید خصوصی شما را ذخیره ‌می‌کند. علاوه بر این، تاریخچه رمز ارز سرشار از مثال­هایی است که در آنها صرافی­هایی هک شده­اند و منابع مالی کاربران بر سرقت رفته­اند.

پلتفرم اتریوم به شما امکان ‌می‌دهد یک کیف پول شخصی برای خودتان ایجاد کنید و امکان انتخاب گزینه‌های مختلفی را داشته باشید. به این ترتیب، شما به تنهایی بر روی کلید خصوصی خودتان کنترل خواهید داشت و به عبارتی به سرمایه‌های خود دسترسی خواهید داشت.

گره کامل یا نه

اجرای گره کامل به شما اجازه ‌می‌دهد تا به بلاک­چین اتریوم دسترسی مستقیم داشته باشید. اگر شما به آن دسترسی نداشته باشید، باید به گره دیگری متصل شوید تا همه اطلاعات لازم را دریافت کنید و معاملات  خود را تأیید کنید.

یک کیف پول گره کامل از شما ‌می‌خواهد تا کل بلاک­چین اتریوم را دانلود کنید. اساسا این کار کامپیوتر شما را به یک گره تبدیل ‌می‌کند، یعنی یک موجودیت که در مورد مشروعیت تراکنش‌ها با دیگر گره­ها به یک توافق رسیده، بلاکچین را به روز کرده و از کل شبکه پشتیبانی ‌می‌کند. این کار تنها در صورت استفاده از کیف پول رومیزی امکان پذیر است، زیرا بلاکچین چند گیگابایت حجم دارد و به طور مداوم رشد ‌می‌کند.

کیف پول گرم یا سرد

دو دسته عمده کیف پول اتریوم وجود دارد: گرم و سرد. کیف پول گرم کلید‌های شما را آنلاین ذخیره کرده به طوری که با دسترسی به اینترنت از هر جای دنیا ‌می‌توانید به راحتی به آن دسترسی داشته باشید. اما قطعا آنها بهترین گزینه نیستند، زیرا ممکن است به راحتی هک شده و پول شما را به سرقت ببرند. از سوی دیگر، کیف پول‌های سرد کلید‌های شما را به صورت آفلاین ذخیره ‌می‌کنند و زمانی آنلاین ‌می‌شوند که شما به آنها احتیاج داشته باشید. بدیهی است که این کار امنیت آنها را بیشتر کرده و در مقابل حملات هکرها کمتر آسیب می­بینند.

 

نحوه ایجاد کیف پول خودتان

ایجاد کیف پول نسبتا آسان است، به خصوص با توجه به اینکه پلتفرم اتریوم یک سرویس کیف پول رسمی به نام MyEtherWallet را فراهم کرده است. در اینجا چگونگی راه-اندازی آن ارائه شده است.

پس از باز کردن سایت، با چند هشدار امنیتی مواجه ‌می‌شوید. سعی کنید همه آنها را بخوانید، زیرا آنها نحوه کار، باید‌ها و نبایدهای مورد نیاز برای حفظ سرمایه را به شما ارائه ‌می‌دهند.

بعد از این مرحله، گزینه­ای برای ایجاد رمز عبور و راه­اندازی کیف پول جدید خواهید دید. هنگامی که یک رمز عبور امن ایجاد کردید، شما گزینه­ی دانلود فایل Keystore (مجموعه­ای کلیدهای خصوصی و گواهی­های امنیتی) را مشاهده ‌می‌کنید. شما در جهان معاملات رمز ارز هیچ وقت نمی‌توانید ایمن بمانید، بنابراین توصیه می‌شود که این کار را انجام داده و آن را در یک مکان امن ذخیره کنید.

گام بعدی بسیار مهم است: کلید خصوصی خود را ذخیره کنید. از آن یک فایل پشتیبانی تهیه کرده، آن را به خاطر بسپارید، و در یک ورق کاغذ نوشته و در یک جعبه امن قرار دهید. هر کاری که لازم است انجام دهید تا اطمینان مطمئن شوید که آن را گم نخواهید کرد و هیچ کس توانایی دسترسی به آن را نداشته باشد.

سپس، برای باز کردن کیف پول می­توانید کلید خصوصی خود را کپی کرده و جایگذاری کنید یا فایل Keystore خود را آپلود نمایید. چند گزینه دیگر برای باز کردن آن وجود دارد، اما روش­های گفته شده برای کاربران تازه وارد مناسب هستند.

حالا شما تمام موارد مربوط به راه­اندازی کیف پول را انجام داده­اید. دفعه بعد که میخواهید به کیف پول خود دسترسی پیدا کنید، همه آن کاری که باید انجام دهید این است که مجددا مجاز بودن خودتان را در وب سایت تایید کنید. در آنجا، شما می‌توانید آدرس عمومی کیف پول، و همچنین موجودی خود را ببینید.

راهنمای بالا بر روی ایجاد ساده­ترین و شاید گسترده­ترین کیف پول اتریوم متمرکز شده است. انواع مختلفی از کیف‌های پول وجود دارند که با فرآیندهای مختلف راه­اندازی می‌شوند.

کیف پول کاغذی

کیف پول کاغذی اتریوم شاید امن­ترین گزینه برای ذخیره اتر شما باشد. این کیف اساسا فقط یک قطعه کاغذ با یک کد نوشته شده در روی آن است. بزرگترین مزیت کیف پول کاغذی این است که نیازی به اینترنت و ذخیره­سازی بر روی کامپیوتر ندارد. این قطعه کاغذ می‌تواند همیشه همراه شما باشد، می‌تواند در گاوصندوق و یا حتی در جایی در حیاط شما دفن شود. این کار باعث می‌شود سرمایه­ی شما در مقابل حملات هکرها و همچنین انواع سرقت‌های فیزیکی (بسته به اینکه چگونه آن را پنهان کرده­اید) ایمن باشد.

برای راه اندازی یک کیف پول کاغذی، یک کیف پول جدید در MyEtherWallet ایجاد کرده، فایل Keystore را دانلود کرده و دکمه “پرینت” را بزنید. یک قطعه کاغذی از چاپگر شما بیرون می‌آید، که حاوی کلیدهای عمومی و خصوصی و همچنین کد‌های QR برای اسکن کردن آنها می‌باشد.

راه دیگر این است که برای امنیت بیشتر می‌توانید از دیگر تولید کننده‌هایی که به صورت آنلاین در دسترس هستند استفاده کنید و قبل از ایجاد یک آدرس کیف پول جدید اینترنت را قطع کنید. این یک اقدام احتیاطی برای زمانی است که اطلاعات کیف پول از سوی وب سایت به هکر ارسال می­شود.

کیف پول تلفن همراه

کیف‌های تلفن همراه معمولا مشتریان “سبک” نامیده می‌شود، زیرا آنها نیازی به دانلود کل بلاکچین ندارند. در عوض، آنها به معدنچیان یا گره‌ها تکیه کرده و اطلاعات دقیق مربوط به وضعیت فعلی شبکه را به آنها ارسال می­کنند. این کیف پول که برای استفاده دائمی مناسب هستد، به شما اجازه می‌دهد تا زمانی که به اینترنت متصل هستید به اتر خود دسترسی داشته باشید. با این حال، از آنجایی که این مشتریان “سبک” هستند، به سادگی هک می‌شوند.

 

در حال حاضر، محبوب­ترین و سازگارترین کیف پول تلفن همراه Jaxx است. این کیف در ویندوز، MacOS و لینوکس و همچنین در گوشی‌های هوشمند iOS یا سیستم‌های آندروید در دسترس می‌باشد. مهمترین ویژگی این کیف پول این است که کلیدهای خصوصی همیشه در دستگاه وجود دارند، و نیازی به ثبت نام و یا ارائه اطلاعات شخصی وجود ندارد.

Coinomi یکی دیگر از کیف­های مناسب تلفن همراه است که کلیدهای شما را بر روی دستگاه شما حفظ می‌کند و به شما اجازه می‌دهد تا ۱۸ کوین مختلف و ۲۱۴ توکن را ذخیره کنید. علاوه بر این، اجازه­ی تبدیل فوری رمز ارزها را می‌دهد و در حال حاضر تنها در آندروید وجود دارد، و نسخه­ی iOS در آینده منتشر خواهد شد.

کیف پول رومیزی

کیف پول‌های رومیزی بر روی کامپیوتر یا لپ تاپ شما اجرا می‌شوند. شما می‌توانید یا کل بلاک­چین اتریوم را دانلود کنید یا از یک مشتری سبک استفاده کنید. گزینه دوم آسان­تر است اما گزینه نخست امنیت بیشتری را تامین می‌کند، زیرا نیاز نیست اطلاعات به صورت دقیق به معدنچیان یا گره‌ها ارسال شوند؛ و آنها خودشان معاملات را اعتبارسنجی و تایید می­کنند.

کیف پول­های رومیزی به راحتی راه­اندازی و استفاده شده، راحت و کاملا امن هستند زیرا تنها در کامپیوتری که در آن دانلود شده­اند قابل استفاده هستند. با این وجود، از آنجایی که به اینترنت متصل می‌شوند، باید مطمئن شوید که کامپیوتر شما هک نشده یا توسط نرم افزارهای مخرب آلوده نشده باشد. علاوه بر این، اگر کامپیوتر شما به سرقت رفته باشد، خطر از دست دادن سرمایه خود را خواهید داشت.

برخی از بهترین کیف پول‌های رومیزی که در حال حاضر در دسترس هستند:

  • Exodus : یک کیف پول چند ارزی با یک رابط کاربر پسند که کلید‌های شما را بر روی دستگاه شما ذخیره می‌کند. ShapeShift در این کیف پول ادغام شده است، بنابراین شما می‌توانید فوری بدون هیچ مشکلی رمز ارزهای خود را مبادله کنید. با این حال، Exodus کاملا منبع باز نیست، به این معنی که عموم مردم نمی­توانند بخشی از کد آن را مشاهده و بازبینی کنند.
  • MetaMask : یک افزونه­ی گوگل کروم است، اما کلید‌های شما را بر روی خود دستگاه ذخیره می‌کند، که اساسا آن را تبدیل به یک کیف پول رومیزی می‌کند. استفاده از این کیف پول آسان بوده و شما می‌توانید با استفاده از آن اتر را ذخیره، ارسال و دریافت کنید. علاوه بر این، به شما اجازه می‌دهد از دیگر برنامه‌های غیر متمرکز در آن استفاده کنید.
  • Mist : یک کیف پول رسمی اتریوم است، بدین معنی که هنگام استفاده نباید نگران امنیت آن باشید. این کیف پول مشابه Exodus است، اما به اندازه­ی آن کاربر پسند نیست. ShapeShift نیز در آن قرار داده شده است.

 

کیف پول وب

کیف پول‌های وب و یا کیف پول‌های آنلاین، از ذخیره سازی ابری استفاده کرده و از هر نقطه­ای قابل دسترسی هستند. همچنین، معمولا بسیار سریعتر از سایر کیف پول‌ها هستند. اما از آنجاییکه که کلید‌های شما را به صورت آنلاین روی سرور شخص ثالث ذخیره می‌کند، بسیار مستعد حملات سایبری، تروجان‌های مخرب، فیشینگ کلاهبرداری و هکرها هستند. بعلاوه این کیف در اصل متعلق به شما نیست، چراکه توسط یک شرکت فراهم شده و امنیت سرمایه­ی شما کاملا از دست شما خارج است.

MyEtherWallet در اصل یک کیف پول اینترنتی است اما نسبت به سایر موارد امن­تر می­باشد، زیرا به طور کامل غیرمتمرکز شده و کلید‌های شما را بر روی دستگاه­تان ذخیره می‌کند.

کیف پول سخت افزاری

کیف پول‌های سخت افزاری نمونه­ی ذخیره سازی کاملا سرد رمز ارز هستند. آنها بسیار شبیه ‌هارد دیسک معمولی و قابل حمل هستند، اما به صورتی طراحی شده­اند که با رمز ارزها استفاده شوند. آنها می‌توانند به کامپیوتری مورد نظر شما وصل شده، معامله را انجام داده و کلید‌های آفلاین را ایجاد کنند.

از آنجایی که کیف پول‌های سخت افزاری به اینترنت متصل نیستند، سرمایه شما را به طور کامل از هرگونه حملات سایبری و هک شدن، محافظت می‌کند. اکثر آنها دارای گزینه‌هایی برای تهیه نسخه­ی پشتیبان هستند تا اطمینان حاصل شود که اتر خود را از دست نخواهید داد. این کیف پول­ها با احراز هویت دو عاملی و همچنین رمز عبور PIN امن می‌شود. بسیاری از کیف‌های مدرن سخت افزاری دارای یک صفحه نمایش هستند، که به شما اجازه می‌دهد تا برای انجام معاملات روی خود دستگاه امضا انجام دهید.

البته، قطعا هزینه­ی بیشتری نسبت به کیف پول نرم افزاری دارند، اما ارزش این هزینه را خواهند داشت، به خصوص اگر شما مقدار زیادی اتر ذخیره کرده باشید. علاوه بر این، از آنجایی که آنها دستگاه‌هایی با اهداف خاصی هستند زیاد منتشر نشده اند، بنابراین ممکن است پیدا کردن آنها بسیار سخت باشد.

نام قیمت احتمالی صفحه نمایش
Ledger Nano S ۷۹ یورو/ ۹۹ دلار بله
TREZOR ۹۹ دلار بله
KeepKey ۹۹ دلار بله

 

No Comments
Post a comment

یک × سه =