به دیجیتال ارز خوش آمدید

Blog

نحوه استخراج بیت‌کوین

نحوه استخراج بیت‌کوین: هر آنچه را که شما باید بدانید

استخراج چیست؟

استخراج فرایند اضافه کردن سوابق معامله به دفتر کل عمومی بیت‌کوین که بلاکچین نام دارد، می‌باشد. اگر هر معامله می‌تواند تایید شود و هر کاربر شبکه می‌تواند به دفترکل دسترسی داشته باشد به دلیل وجود استخراج است. همچنین این استخراج برای تمایز قائل شدن بین معاملات مشروع بیت‌کوین از تلاش‌هایی برای استفاده­ی دوباره از پولی که قبلا در جایی دیگر مصرف شده است مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اساسا، معدنچیان با تأیید معامله و اطمینان از اینکه هر یک از آنها مشروع است، به جامعه بیت‌کوین خدمت می‌کنند. هر زمان که یک بلوک جدید “مهر و موم شد”، معدنچی پاداش دریافت می­کند. در اکتبر سال ۲۰۱۷، پاداش هر بلوک به ۱۲٫۵ بیت‌کوین رسید.

نرخی بدست آوردن کوین‌های جدید شبیه نرخ استخراج کالاهایی مانند طلا از زمین است. از این رو این فرآیند “استخراج” نامیده می‌شود.

چگونگی انتخاب سخت افزار استخراج

نرخ هش

با توجه به پیچیدگی‌هایی که در استخراج بیت‌کوین‌ها وجود دارد، این نکته بسیار حائز اهمیت است که در نوع خاصی از سخت­افزار سرمایه گذاری نمایید. در زمان انتخاب تجهیزاتی که به بهترین وجه برای شما مناسب باشد چند ویژگی مهم وجود دارد، که یکی از آنها نرخ هش است.

نرخ هش تعداد محاسباتی است که سخت افزار شما می‌تواند در هر ثانیه انجام دهد. این یک پارامتر بسیار مهم است، بطوری که هر چه نرخ هش بالاتر باشد، بدیهی است که شانس شما برای حل مشکل ریاضی، مهر و موم کردن بلوک و جمع آوری پاداش افزایش می‌یابد.

آنچه که معدنچیان به دنبال آن هستند یک خروجی مشخص از تابع هش می‌باشد. در مورد توابع هش، یک ورودی مشخص همیشه خروجی یکسانی را تولید می‌کند، اما آنها بصورتی طراحی شده­اند که غیر قابل پیش بینی هستند. بنابراین، بهترین راه ممکن برای پیدا کردن یک خروجی خاص، این است که حداکثر تعداد ورودی‌های تصادفی ممکن را امتحان کنید. علاوه بر این، استخراج بسیار رقابتی است، به طوری که برای به دست آوردن پاداش، معدنچی باید توانایی بررسی و عبور هرچه سریعتر از ورودی‌های تصادفی را داشته باشد. از این رو، انتخاب سخت افزار با نرخ هش بالاتر برای موفقیت آمیز بودن استخراج مهم می‌باشد.

نرخ ‌هش بصورت مگاهش در ثانیه (MH / sec)، گیگاهش در ثانیه (GH / sec) و تراهش در ثانیه (TH / sec) اندازه گیری می‌شود. نرخ هش سخت افزاری که بطور خاص برای بیت­کوین‌ها طراحی شده است می‌تواند از ۳۳۶ مگاهش در ثانیه تا ۱۴۰۰۰۰۰۰ مگاهش در ثانیه متغیر باشد.

مصرف انرژی

خرید سخت افزار استخراج بیت‌کوین یک سرمایه­گذاری بوده، و به همین شکل هزینه‌های مرتبطی نیز دارد. هرچه سخت افزار شما قوی­تر باشد، به برق بیشتری نیاز دارید. قبل از خرید، شما باید مصرف برق سخت افزار (وات) خود را در نظر بگیرید و میزان قبض برق بعدی خود را در نظر داشته باشید. شما نباید تمام پول خود را صرف استخراج کوین‌هایی بکنید که ارزش زیادی ندارند.

شما می‌توانید از نرخ هش و میزان مصرف انرژی برای اندازه گیری وات سخت افزار خود استفاده کنید. برای انجام این کار، باید تعداد هش را بر تعداد وات تقسیم کنید. به عنوان مثال، اگر نرخ هش سخت افزار شما ۴۵۰۰ مگاهش در ثانیه باشد و نیاز به ۳۲ وات نیرو داشته باشد، شما ۱۴۰٫۶۲۵ مگاهش در ثانیه در هر وات دریافت می‌کنید. شما می‌توانید از یک ماشین حساب آنلاین قیمت برق استفاده کرده یا قبض برق خود را بررسی کنید تا دریابید که چه مقدار هزینه متحمل می‌شوید.

در بعضی موارد شما برای استخراج سخت افزار از کامپیوتر خود استفاده می‌کنید. بدیهی است، کامپیوتر شما نیز مصرف خود را دارد و شما باید آن را نیز محاسبه کنید.

سخت افزار استخراج

در اوایل ظهور بیت‌کوین، بسیاری از مردم به سمت آن کشیده شدند، زیرا برای آنها یک ایده انقلابی و آزاد بود. در حقیقت، بیت­کوین یک شبکه­ی غیرمتمرکز و مستقل به شمار می­رفت که در آن کاربران عادی مسئول دمیدن نفس تازه در جهانی بودند که این جهان تحت تأثیر بانک‌ها و مقامات مالیاتی قرار داشت و شرکت‌های بزرگ ناظر بر نحوه هزینه مردم بودند. در آن زمان، ارزش بیت‌کوین به مانند امروز نبود. بنابراین، بسیاری از معدنچیان با ایده بیت­کوین، نه تنها سود، بلکه انگیزه نیز پیدا می‌کردند. آنها توانستند دنباله­های هش را تولید کرده و معامله را با استفاده از کامپیوترهای قدرتمند و حتی لپ تاپ‌ها تأیید کنند.

در برخی مواقع، معدنچیان به این نتیجه رسیدند که کارت گرافیک‌های بالا توانایی قابل توجهی برای افزایش قدرت استخراج بیت­کوین دارند. این کارت گرافیک‌ها مصرف برق کمتری داشتند و نتایج ۵۰ تا ۱۰۰ برابر بهتر از قبل بودند. بعدها، دستگاه‌های استخراج اختصاصی معرفی شدند. آنها توانمندی‌های استخراج را پنج برابر افزایش داده و به مزارع اولیه­ی استخراج اجازه سود عملیاتی را می‌دادند، و راه را برای صنعت استخراج بیت‌کوین هموار کردند.

این روزها استخراج بیت‌کوین به یک کسب و کار پر سود تبدیل شده است. در حال حاضر بسیاری از افراد قبض‌های خود را با بهره برداری از مزارع استخراج بیت‌کوین پرداخت می‌کنند. این مزارع با استفاده از سخت افزارهای متنوع استخراج، کارت­های گرافیک و خنک­کننده­ها مونتاژ می‌شوند. بدیهی است که این مزارع نیاز به برق زیادی دارند، لذا دسترسی به نیروی برق ارزان در اولویت قرار دارد. این برق ارزان است که مزارع استخراج بیت‌کوین را بسیار سودآور ساخته است.

کسانی که مایل به استخراج معادن بیت­کوین هستند، باید با شرکت‌های بزرگی رقابت کنند که این شرکت­ها دارای منابع رو به رشد و نامحدودی برای سرمایه­گذاری در مزارع استخراج بوده، و صدها معدنچی را به نیروهای خود اضافه کرده و تشکیلات استخراج را تشکیل می‌دهند.

 

CPU

کم قدرت­ترین دسته­ی سخت افزار استخراج بیت‌کوین، کامپیوتر شماست. CPU (واحد پردازش مرکزی) اشاره به پردازنده کامپیوتر شما دارد. CPU تنها راه استخراج بیت‌کوین در آن روزها بوده است و بسیار مقرون به صرفه بود، تنها چیزی که شما به آن نیاز داشتید یک کامپیوتر با پردازنده قدرتمند بود.

با این حال، هر چه معدنچیان تلاش می‌کنند تا امنیت شبکه را بیشتر کرده و بیت‌کوین بیشتری کسب کنند، نوآوری بیشتری را بوجود می‌آورند. بنابراین امروزه استخراج با استفاده از CPU اساسا منسوخ شده است. ممکن است شما چندین دهه با استفاده از لپ تاپ خود بدون کسب حتی یک کوین کار استخراج را انجام داده باشید.

 

GPU

GPU (واحد پردازش گرافیکی) یکی از ویژگی‌های کارت‌های گرافیکی قدرتمند می‌باشد و به­ صورتی طراحی شده­اند تا بتوانند تمام چند ضلعی‌های پیچیده مورد نیاز در بازی‌های ویدئویی با کیفیت را محاسبه کنند. این امر به ویژه در ریاضیات هش برای حل بلوک‌های معامله بسیار مهم است.

با وجود هزینه‌های چند صد دلاری، پردازنده‌های گرافیکی نسبت به CPU مزیت قابل توجهی در اختیار معدنچیان می‌گذارد. به عنوان مثال، CPU به طور کلی کمتر از ۱۰ مگاهش / ثانیه را ارائه می‌دهد. از سوی دیگر، ATI 5970 به عنوان یکی از محبوب­ترین کارت‌های گرافیکی در استخراج، بیش از ۸۰۰ مگاهش / ثانیه به شما می­دهد.

استفاده گسترده از کارت‌های گرافیکی منجر به ظهور نخستین تجهیزات استخراج شد، که کامپیوترهایی با قدرت پردازش محاسبات پیچیده بودند. این تجهیزات هم می‌توانند صرفا برای استخراج اختصاص یافته و هم به عنوان کامپیوتری که نیازهای دیگری را برآورده می‌کنند استفاده شوند، یعنی به عنوان یک سیستم بازی عمل کنند که گهگاهی برای استخراج پاره وقت مورد استفاده قرار می­گیرند.

با این حال، استخراج GPU  نیز همانند استخراج CPU امروزه کنار گذاشته شده است. با معرفی سخت افزار خاص استخراج، مشکل استخراج بیت‌کوین تا حد زیادی افزایش یافته است،. این روزها، حتی اگر شما به نیروی برق رایگان دسترسی داشته باشید، تجهیزات GPU به احتمال زیاد هرگز نمی‌توانند هزینه‌های خود را پوشش دهند.

 

FPGA

مرحله بعدی توسعه استخراج بیت‌کوین معرفی آرایه دریچه‌ای برنامه‌پذیر میدانی (FPGA) می‌باشد. FPGA یک مدار یکپارچه است که پس از ساخت، پیکربندی شده است. این امر به کارخانه تولید کننده­ی سخت افزار استخراج اجازه­ی خرید تراشه‌ها در حجم بالا را می‌دهد و آنها را به طور خاص برای استخراج بیت‌کوین، سفارشی می‌کند.

راه اندازی اولین دستگاه‌های FPGA موفقیت­آمیز بود و چشم انداز استخراج بیت‌کوین را تغییر داد. این نخستین سخت افزار تولید شده برای استخراج رمز ارز بود. این سخت افزار مزیت­هایی از قبیل بهره­وری برق و سهولت استفاده را برای معدنچیان فراهم کردند. در حالی که یک کارت گرافیک معمولی با قدرت ۶۰۰ مگاهش در ثانیه می‌تواند تا ۴۰۰ وات برق مصرف کند، یک دستگاه استخراج استاندارد FPGA یک نرخ هش ۸۲۶ مگاهش در ثانیه را با ۸۰ وات نیرو ارائه می‌دهد. این بهبود باعث شد اولین استخراج بزرگ بیت‌کوین انجام شود.

 

ASIC

مدار یکپارچه مخصوص (ASIC)، یک میکروتراشه است که برای استخراج بیت‌کوین با سرعت بسیار بالا طراحی و ساخته شده است. این امر باعث افزایش ۱۰۰ درصدی قدرت هش کردن می‌شود و در عین حال مصرف برق را در مقایسه با تمام فناوری‌های قبلی کاهش می‌دهد. برخی از کارشناسان، ASIC را فناوری بی انتها قلمداد می‌کنند؛ زیرا هیچ چیز در آینده نزدیک جایگزین آن نخواهد شد.

با توجه به اینکه این تراشه‌ها به طور خاص تنها برای یک کار طراحی و ساخته شده­اند، بسیار گران بوده و همچنین زمان زیادی برای ساخت نیاز دارند. با این حال سرعت آنها بی نظیر است.

 

سودآوری استخراج

با توجه به تمام گزینه‌هایی موجود، انتخاب سخت افزار مناسب برای استخراج می‌تواند برای تازه واردها کاملا گیج کننده باشد. عمل استخراج هم از جنبه­ی سخت افزاری و هم از جنبه­ی قدرت مورد نیاز برای اجرا گران می‌باشد. از این رو، قبل از خرید تمام اجزای ضروری و نصب تجهیزات، محاسبه سود استخراج بسیار مهم است.

چند ماشین حساب اختصاصی وجود دارد که شما می‌توانید پارامترهایی مانند هزینه­ی تجهیزات، میزان هش، مصرف برق، و همچنین قیمت بیت­کوین فعلی را وارد کرده تا مدت زمان بازگشت سرمایه­گذاری خود را محاسبه کنید.

نرم افزار استخراج

بسته به نوع تجهیزات انتخابی، شما احتمالا نیاز به نصب نرم افزار استخراج دارید. استفاده از GPU‌ها و FPGA‌ها، نیازمند یک کامپیوتر میزبان برای اجرای نرم­افزار بیت‌کوین کلاینت استاندارد و نرم افزار استخراج می‌باشید. بیت‌کوین کلاینت برای انتقال اطلاعات بین معدنچیان و شبکه­ی بیت‌کوین ضروری است، در حالی که نرم افزار استخراج چیزی است که به سخت افزار برای انجام کار دستور می‌دهد و از طریق بلوک‌های معامله برای حل آن اقدام می‌کند.

برخی از معدنچیان مدرن از ASIC هایی با تمام تنظیمات از پیش تنظیم شده، از جمله آدرس بیت‌کوین، استفاده می­کنند. بنابراین، در بیشتر موارد، همه آنچه را که شما نیاز دارید اتصال آن به یک خروجی است. با این حال، برخی از معدنچیان قدیمی ASIC، همچنان خواهان اجرای نرم افزار استخراج هستند.

نام ویژگی‌ها سیستم
Bitcoin Miner استفاده آسان از واسط کاربری، حالت صرفه جویی در انرژی، پشتیبانی از استخر استخراج، واگذاری سریع سهم، گزارش­های سود. Windows, MacOS
CGMiner

 

 

کنترل سرعت فن، قابلیت‌های ارتباط از راه دور، شناسایی بلوک‌های جدید با یک پایگاه داده کوچک، پشتیبانی از چند GPU، پشتیبانی از استخراج CPU Windows, MacOS, Linux
BFGMiner مشابه CGMiner، اما برای ASIC طراحی شده است. Windows, MacOS, Linux
EasyMiner از پروتکل‌های مختلف استخراج پشتیبانی می‌کند، می‌تواند برای هر دو حالت استخراج انفرادی و استخر استخراج استفاده شود، دارای نمودارهای عملکرد است. MacOS, Linux
RPC Miner ادغام با API‌ها و سیستم‌های MacOs. MacOS

 

 

استخراج چیست؟

این روزها، همه کسانی که به دنیای استخراج رمز ارز وارد شده­اند، باید با شرکت‌های بزرگ و مزارع استخراج آنها رقابت کنند. بنابراین، به طور طبیعی، یکی از اولین تصمیم‌های هر معدنچی این است که آیا باید به طور انفرادی عمل کند یا به یک “استخر” بپیوندد؟

استخر استخراج یک روش استخراج است که در آن چندین کاربر توانایی استفاده از محاسبات خود برای تولید بلوک را دارند. یک استخر فرصت بیشتری برای حل یک بلوک و گرفتن پاداش دارد، هر چند که آن پاداش با توجه به قدرت پردازش اشتراکی اعضا، بین آنها تقسیم شود. بنابراین، پیوستن به یک استخر می­تواند یک جریان ثابت درآمد را ایجاد کند، هرچند که این درآمد نسبت به پاداش کامل بلوک بسیار کمتر می‌باشد.

پیوستن به یک استخر درست مثل ثبت نام در سرویس وب است. همه­ی کاری که باید انجام دهید این است که یک حساب کاربری در وب سایت استخر ایجاد کنید. هنگامی که یک حساب کاربری داشتید، باید یک کارگر ایجاد کنید. امکان ایجاد چندین کارگر وجود دارد که می‌توانید هر یک از آنها را به هر بخش سخت افزاری مدنظر خود اختصاص دهید. یکی دیگر از مواردی که باید در نظر بگیرید مقدار سهم شما از پرداخت‌های استخراج مورد نیاز استخر می‌باشد. به طور معمول، مقدار آن بین یک درصد تا ۱۰ درصد است، در حالی که برخی از استخرها سهم شما هرگز تغییر نمی­کند.

آیا استخراج بیت‌کوین سودآور است؟

استخراج بیت‌کوین از حالتی که تنها تعداد انگشت شماری از علاقه­مندان به تایید معاملات با استفاده از CPU‌ها آن را انجام می­دادند، به یک سرمایه گذاری تخصصی در سطح صنعتی تبدیل شده است. پول بادآورده مدت طولانی است که کنار گذاشته شده، و آنچه از آن سود باقی مانده، در زیر چند تن سنگ سخت قرار گرفته است. علاوه بر این، نرخ تبدیل رشد BTC موجب جذاب شدن آن برای بیشتر شرکتهای بزرگ و عموم مردم شده و بسیاری از معدنچیان را جذب کرده و رقابت را سخت­تر می‌کند.

از نظر تئوری، استخراج هنوز هم برای همه افراد امکان پذیر است، اما تنها کسانی که دارای ماشین آلات قدرتمند تخصصی هستند می‌توانند با استفاده از استخراج رمز ارز، سود مناسبی به دست آورند. بیشتر معدنچیان فردی و استخرهای کوچکتر، دچار هزینه­ی برق بیشتری نسبت به سود بدست آمده از استخراج می­شوند. بنابراین، استخراج ساده­ی سود از بیت‌کوین غیر ممکن است، مگر اینکه شما قادر به سرمایه گذاری در مزارع بزرگ استخراج و گران قیمت و دسترسی به برق ارزان باشید.

علاوه بر این، ​​معدنچی خانگی معمولا به مشکلات ناخوشایندی مانند خرابی سخت افزار، قطع برق، قطع شبکه و سقوط قیمت بسیار حساس است. آنها بسیار تلاش می‌کنند تا سود کسب کنند یا حداقل هزینه‌های سخت افزار استخراج و برق را جبران کنند. بنابراین، با توجه به شرایط کنونی، بهره سودآوری از استخراج بیت‌کوین برای معدنچیان خانگی بسیار بعید است.

با این حال، این وضعیت ممکن است در آینده بهبود یابد. نرم افزار استخراج ASIC همچنان در حال توسعه و رسیدن به بلندای جدیدی است، در حالی که راه حل‌های جدید ارزان و پایدار نیز در حال ظهور هستند. زمانی که این موارد با هم ترکیب می‌شوند ممکن است نه تنها باعث سود استخراج بیت‌کوین برای معدنچیان کوچک فردی می‌شود، بلکه می‌توانند ناکارآمدی شبکه را نیز بهبود بخشند، و آن را در مقابل خطرات محافظت ‌نماید.

ابر استخراج چیست؟

اگر می‌خواهید در استخراج بیت‌کوین بدون خرید و مدیریت سخت افزار مختص به خود، سرمایه گذاری کنید، ابر استخراج می‌تواند یک گزینه مناسب برای شما باشد. این کار از طریق خرید قراردادهای استخراج انجام می‌شود و به معدنچیان کمک می‌کند از قدرت پردازش مشترک مراکز داده به صورت راه دور استفاده کنند. در بسیاری از موارد، این روش استخراج را ساده­تر می‌کند. شما مجبور نیستید با سخت افزار، نرم افزار، هزینه‌های برق اضافی، پهنای باند و دیگر مشکلات آفلاین مقابله کنید. همه آنچه که شما به آن نیاز دارید یک کامپیوتر برای ارتباطات و یک کیف پول بیت‌کوین محلی است.

با این حال، خطرات خاصی در ارتباط با ابر استخراج وجود دارد که سرمایه­گذاران باید قبل از پرداخت قرارداد نسبت به آن احتیاط لازم را انجام دهند. در ابر استخراج بیت‌کوین کلاهبرداری‌ها زیاد هستند. علاوه بر این، شما توانایی کنترل واقعی سخت افزار فیزیکی را ندارید.

پس در هنگام انتخاب ابر استخراج، شما کنترل بیشتری به اپراتورها می‌دهید. این امر بدان معنی است که در صورتی که اپراتورها ارزش هر بیت‌کوین را به اندازه­ای کم کنند که در هر لحظه بیش از حد ناپایدار باشد، عملیات استخراج می‌تواند متوقف شود. در نهایت شما سود کمتری دریافت خواهید کرد، زیرا اپراتورها هزینه‌های شما را زیاد می‌کنند تا هزینه‌های خود را پوشش دهند.

No Comments
Post a comment

4 × 2 =