به دیجیتال ارز خوش آمدید

Blog

چگونه اتریوم استخراج کنیم، راهنمایی برای مبتدیان

چگونه اتریوم استخراج کنیم، راهنمایی برای مبتدیان

استخراج رمز ارز پروسه­ای است که در آن مسائل پیچیده­ی ریاضی می­بایست حل شود. معدنچیان سنگ بنای هر شبکه­ی رمز ارز هستند چراکه آنها زمان و قدرت محاسباتی خود را برای حل این مسائل ریاضی صرف کرده، و یک سیستم “اثبات کار” برای شبکه فراهم می­کنند که تراکنش­های اتر را بررسی کرده و تایید می­نماید. جدای از این مطلب، معدنچیان موظف هستند از طریق این پروسه، توکن­های جدید اتر را تولید کنند چراکه آنها برای اتمام موفقیت آمیز وظیفه­ی اثبات کار، پاداشی (بر اساس واحد پول اتر) دریافت می­کنند.

هرچه معدنچیان بیشتری اضافه شوند، حل مسائل ریاضی به صورت خودکار بیشتر می­شوند که به این معنی است که زمان و قدرت محاسباتی بیشتری برای حل آنها نیاز بوده و پاداش­ها کمتر می­شوند. اما هرچه ارزش اتر افزایش یابد، پاداش دریافت شده توسط معدنچیان کماکان قابل توجه است. به این دلیل بسیاری از مردم عمل استخراج را به عنوان یک انگیزه­ی ایدئولوژیک در نظر می­گیرند، یعنی وسیله­ای برای پشتیبانی مستقیم از شبکه.

توضیحی مختصر در مورد استخراج اتریوم

معدنچیان برای هر بلاک از تراکنش­ها، از قدرت محاسباتی خود برای حل پازل ریاضی استفاده می­کنند.

معدنچیان متاداده­ی سرآیند منحصر به فرد بلاک (که شامل برچسب زمانی و نسخه­ی نرم افزار است) را از طریق یک تابع هش بدست می­آورند. این تابع هش یک رشته­ با طول ثابت شامل اعداد و حروف تصادفی (حروف کوچک و بزرگ مهم هستند) تولید می­کند. این رشته هش نامیده می­شود و اگر معدنچی هشی را پیدا کند که با هدف فعلی تطابق دارد، به این معنی است که بلاک استخراج به صورت کامل صورت گرفته و این بلاک برای کل شبکه و دیگر گره­های شبکه انتشار می­یابد تا صحت آن را تایید کرده و تراکنش در کپی گره­ها از بلاک­چین اضافه شود.

هش- یک دنباله­ی منحصر به فرد با طول ثابت از اعداد تصادفی که می­تواند از داده­هایی با هر اندازه­ای ایجاد شود.

 

اگرچه بیت­کوین کماکان با ارزش­­ترین و غالب­ترین رمز ارز در حال حاضر است، اما شبکه­ی بیت­کوین با مشکلات خاصی مواجه شده است. یکی از این مشکلات افزایش تمرکز روی استخراج بیت­کوین است. در روزهای ابتدایی که شبکه­ی بیت­کوین تازه شکل گرفته بود، استخراج بوسیله­ی یک کامپیوتر دارای قدرت کافی یا حتی یک لپتاپ نیز امکان‌پذیر بود. اما امروزه با پیشرفت تجهیزات استخراج ASIC، تنها شرکت­های بزرگ با تجهیزات عظیم استخراج قادر به کسب سود از فرآیند استخراج هستند. این تجهیزات برق زیادی برای کار نیاز داشته و نصب و سرویس آنها پر هزینه است.

اما در مورد اتریوم، این فرآیند کمی متفاوت است. اتریوم بر اساس الگوریتم اثبات کار (به نام Ethash) به معدنچیان خود پاداش می­دهد، که این روش باعث تشویق استخراج غیرمتمرکز توسط افراد شده و از استخراج ASIC پشتیبانی نمی­کند. با این­حال، مونتاژ یک کامپیوتر با قدرت کافی هزینه­بر بوده و قبض برق شما بسیار بیشتر از حد معمول خواهد بود.

پاداش بیت­کوین برای استخراج موفق، با مقدار کل توکن­های در گردش ارتباط داشته و هر چهار سال یکبار نصف می­شود. در حال حاضر، پاداش استخراج موفق یک بلاک تراکنش در شبکه­ی بیت­کوین برابر ۱۲٫۵ بیت­کوین است. استخراج موفق در شبکه­ی اتریوم بسته به الگوریتم Ethash برابر با سه اتر بعلاوه­ی دستمزدهای تراکنش و دستمزدهای پردازش کد است. اما استخراج و تایید یک بلاک تراکنش بیت­کوین حدود ۱۰ دقیقه یا بیشتر طول می­کشد درحالیکه این مقدار برای اتریوم حدود ۱۲ ثانیه است. این زمان از طریق پروتکل اتریوم GHOST بدست آمده است که تایید سریع بلاک را فراهم می­کند، اما در عین حال باعث می­شود که بلاک­های بیشتری تنها رها شوند. بنابراین، شما می­توانید در همان زمانی که برای استخراج یک بلاک بیت­کوین لازم است، چندین بلاک اتریوم استخراج نمایید.

در حال حاضر حدود ۱۷ میلیون بیت­کوین از تعداد کل ۲۱ میلیون استخراج شده و در گردش است، درحالیکه بعد از گذشت ۵ سال از ظهور اتریوم، تنها نیمی از تعداد کل ۹۲ میلیون اتریوم استخراج شده است.

تراکنش­ها در دو شبکه (بیت­کوین و اتریوم) به شکل متفاوتی قیمت گذاری شده­اند. در اتریوم، تراکنش­ها Gas نامیده می­شوند و هر عملیاتی در شبکه لزوما توسط آنها صورت می­گیرند. این بدان معنی است که برای هر تغییری در بلاک­چین، نیاز است که کاربر مقداری اتر خرج کند. Gas باتوجه به حافظه­ی مورد نیاز و پیچیدگی عمل و پهنای باند مورد نیاز محاسبه می­شود. از سوی دیگر، حداکثر اندازه­ی بلاک (بر اساس مگابایت) باعث محدود شدن تراکنش­های بیت­کوین می­شود و این تراکنش­ها با یکدیگر رقابت دارند.

در نهایت، تفاوت اصلی شاید در این باشد که اتریوم از کد داخلی کامل تورینگ خود بهره می­برد و به آن می­بالد، بدان معنی که اصولا هر چیزی می­تواند محاسبه شود و زمان کافی و قدرت محاسباتی مورد نیاز برای محاسبات فراهم می­شود. از سوی دیگر، بیت­کوین این قابلیت را ندارد. در عین حال که داشتن کد کامل تورینگ مزایای زیادی دارد، اما پیچیدگی آن باعث یک سری پیچیدگی­ها و مشکلات امنیتی می­شود که از جمله این مشکلات می­توان به حملات DAO و فورک شدید شبکه اشاره کرد.

سخت افزار استخراج اتریوم

قبل از شروع، شما باید سخت­افزار اختصاصی خود برای کامپیوتری که بتواند به صورت تمام وقت به استخراج بپردازد را انتخاب کنید. دو انتخاب وجود دارد: CPU که به معنی استفاده از پردازنده­ی کامپیوتر است و GPU ( واحد پردازش گرافیکی) که نیازمند خرید یک کارت گرافیک قدرتمند است.

شایان ذکر است که استخراج اتر با استفاده از CPU نه سودآور بوده و نه ارزش دارد، در حالیکه حتی GPU های ابتدایی برای استخراج حدود ۲۰۰ برابر سریعتر از CPU ها عمل می­کنند. قبل از خرید یک کارت گرافیک باید هزینه­های خرید آن و همچنین هزینه­های مصرف انرژی آن را نیز در نظر بگیرید. مهمتر اینکه شما باید عملکرد نرخ هش را مورد توجه قرار دهید. عملکرد یا کارایی نرخ هش به معنی سرعت حل مسئله ریاضی است.

شما همچنین باید به راه­اندازی تجهیزات استخراج نیز دقت کنید. تجهیزات استخراج یک ماشین متشکل از چندین واحد GPU برای افزایش نرخ هش شما و در نتیجه افزایش شانس استخراج موفق شما است.

در زیر یک جدول جامع از برخی GPU های موجود در بازار فعلی که عملکرد بهتری دارند نشان داده شده است.

نام نرخ هش قیمت تقریبی
Nvidia GTX 1070 ۳۰ MH/s از ۵۰۰ دلار
AMD RX 580 / 570 ۲۹ MH/s / 27 MH/s از ۵۰۰ دلار/ از ۴۷۰ دلار
Nvidia GTX 1080 Ti ۳۲ MH/s از ۹۰۰ دلار
AMD RX 480 ۲۸ MH/s از ۵۰۰ دلار
AMD RX 470 ۲۹ MH/s از ۵۰۰ دلار

 

نرم­افزار استخراج اتریوم

هنگامی که شما سخت افزار خود را انتخاب و خرید کردید، باید نرم­افزار استخراج را نصب نمایید. اول از همه، شما به درایورهایی (راه­اندازهایی) برای کارت گرافیکی خود نیاز دارید که می­تواند از روی وب­سایت تولید کننده پیدا شود یا همراه با خود کارت گرافیک عرضه می­گردد.

سپس شما باید نود خود را راه­اندازی کرده و آن را به شبکه متصل کنید. به این منظور، شما باید کل بلاک­چین اتریوم را که در حال حاضر بیش از ۲۰ گیگابایت حجم داشته و این حجم رو به افزایش است را دانلود کنید. در ادامه، نیاز است که نود خود را به شبکه متصل کنید. چندین روش برای انجام این کار وجود دارد. کاربرانی که با خط فرمان آشنایی دارند می­توانند Geth را همراه با دیگر سرویس­ها مانند MinerGate یا Ethermine نصب کنند.

زمانی­که راه­اندازی پایان یافت، نود شما به دیگر نودها و به شبکه متصل خواهد شد. این اتصال شما را قادر می­کند تا استخراج را شروع کرده و قراردادهای هوشمند مختص به خود را مستقر نموده، اپلیکیشن­های غیرمتمرکز را ایجاد کرده و معاملات را ارسال کنید.

آزمایش

قبل از اینکه شما شروع به استخراج اتر کنید، این امکان برای شما فراهم است که یک شبکه­ی خصوصی آزمایشی را راه­اندازی نمایید. در مواردی که شما می­خواهید قراردادهای عمومی را آزمایش کنید، تکنولوژی جدیدی را ایجاد و امتحان کنید یا قابلیت­های استخراج خود را بررسی کنید، این شبکه خصوصی یک ابزار بسیار مفید است. در این شبکه، شما تنها کاربر هستید، به این معنی که شما موظف به پیدا کردن تمام بلاک­ها، تایید و اعتبارسنجی تمام معاملات و اجرای قراردادهای هوشمند می­باشید. در حال حاضر، این کار از طریق یک خط فرمان و همراه با سرویس­هایی مانند Geth که این اختیارات را به شما می­دهند انجام می­شود.

حداقل مزیت این است که دانستن نرخ تقریبی هش دستگاه، کمک زیادی می­کند تا بتوانید سود بالقوه­ی خودتان را حساب کنید. شما می­توانید از یک محاسبه­گر سودآوری برای محاسبه­ی خودکار نرخ هش بر مبنای سخت­افزار مورد استفاده و هزینه­های برق کشور خود استفاده کنید. قطعا شما به دنبال بالاترین نرخ هش ممکن هستید چراکه هرچه این نرخ بیشتر باشد شما سریعتر می­توانید اتر استخراج کنید.

نصب Ethminer

زمانی که شما یک نود را راه­اندازی و به شبکه متصل کردید، برای شروع استخراج اتر باید یک نرم­افزار استخراج به نام Ethminer را برای ویندوز نصب کنید. دستورالعمل­های استخراج با GPU برای دیگر سیستم­ عامل­ها را باید در اینترنت بیابید. Ethminer باعث می­شود CPU یا GPU شما الگوریتم هش را برای امن­سازی شبکه اجرا کند که این کار از طریق اثبات کار صورت می­گیرد. واسط کاربری یک خط فرمان است، اما انتظار می­رود نسخه­های آتی شبکه­ی Ethereum دارای واسط کاربری مناسب­تری باشد.

چگونه و چه زمانی به من پرداخت می­شود؟

زمانی که شما به صورت موفقیت­آمیزی یک بلاک را استخراج کردید، شما شایسته­ی دریافت پاداشی به اندازه­ی ۳ اتر هستید. معدنچیان علاوه بر پاداش، هزینه­های (دستمزدهای) مرتبط با معامله را نیز دریافت می­کنند. این دستمزدها انگیزه­ی بیشتری برای معدنچیان ایجاد می­کند تا کار خودشان را انجام دهند و از اینرو بسیاری از معدنچیان بیشتر به معاملاتی توجه دارند که دستمزد بالاتری دارد. سپس پاداش به کیف پول اتریوم معدنچی یا استخر معدنچیان انتقال می­یابد.

درآمد تقریبی شما می­تواند بر اساس نرخ هش و مصرف برق شما محاسبه شود. همچنین فراموش نکنید که به هزینه­های سخت­افزار انتخابی خود و به ارتقاهایی که ممکن است روی پهنای باند صورت بگیرد توجه کنید. چندین محاسبه­گر سودآوری آنلاین وجود دارد که می­توان به CryptoCompare یا CoinWiz اشاره کرد.

پیوستن به یک استخر استخراج

برای افراد مبتدی، پیوستن به یک استخر استخراج اتریوم می­تواند نوید بخش سود بیشتری نسبت به استخراج شخصی باشد. یک استخر استخراج، گروهی از معدنچیان هستند که تلاش و قدرت محاسباتی خود را به منظور بهبود شانس خود برای حل پازل­های رمزنگاری و کسب اتر، ترکیب می­کنند. در این حالت سود بدست آمده به نسبت قدرت محاسباتی صرف شده توسط شرکت کنندگان، بین آنها تقسیم می­شود.

فاکتورهای مختلف زیادی وجود دارند که شما باید قبل از پیوستن به یک استخر استخراج، آنها را مدنظر قرار دهید. برخی از این فاکتورها شامل قدرت محاسباتی، ساختارهای پرداخت، دستمزدها و … است. بعلاوه، برخی استخرها ممکن است دائمی نباشند. معمولا، دستمزدها می­توانند از صفر درصد تا حدود دو درصد تغییر کنند. ممکن است بسته به نوع استخر، شما مبلغ دستمزد خود را هر ۲۴ ساعت یکبار تا ۴ تا ۶ بار در یک روز دریافت کنید. استخرهایی که تعداد پرداخت­های روزانه­ی آنها زیاد است، نیاز دارند که موجودی حساب آنها بیش از ۱ اتر باشد.

پیوستن به یک استخر آسان است و بسیاری از آنها نیاز به ثبت نام هم ندارند. اما برای پیوستن به برخی استخرها باید فرآیند ثبت نام در وب­سایت را انجام دهید. در حال حاضر؛ بزرگ­ترین استخر استخراج اتریوم با ۲۵ درصد قدرت هش شبکه Ethpool و Ethermine نام دارد که با وجود اینکه دارای دو وب­سایت مجزا است اما در اصل یک استخر استخراج عظیم می­باشد. استخرهای بزرگ دیگر شامل DwarfPool (سومین استخر بزرگ اتریوم با ۱۳ درصد نرخ هش شبکه)، Ethfans و f2pool (دومین و چهارمین استخرهای بزرگ شبکه) است. دو استخر آخر ذکر شده تنها در چین در دسترس هستند.

آیا استخراج اتریوم هنوز ارزش دارد؟

سختی و هزینه­های مرتبط با استخراج اترویم در مقایسه با اغلب رمز ارزهای دیگر همیشه در حال افزایش است. اما همانطور که در نمودار زیر مشاهده می­کنید، سختی استخراج اتریوم در اکتبر ۲۰۱۷ به میزان ۵۰ درصد کاهش یافته است. این کاهش به احتمال زیاد به این خاطر است که پاداش استخراج از ۵ اتر به ازای هر بلاک به سه اتر کاهش یافته است.

اما به نظر می­رسد مشکل استخراج به صورت پیوسته در حال پس گرفتن جایگاه خود است. هرچه معدنچیان بیشتری به فرآیند اضافه شوند، استخراج سخت­تر و پرهزینه­تر خواهد شد. اما ارزش اتریوم به صورت پیوسته در حال افزایش بوده و به احتمال زیاد به همین روند ادامه می­دهد. بنابراین استخراج در طولانی مدت کماکان ارزشمند می­باشد.

با این حال، تغییرات بزرگی در شبکه­ی اتریوم در حال شکل گرفتن است. در آینده تیم در حال کار روی اتریوم قصد دارد تا الگوریتم اثبات کار خود را کنار گذاشته و در عوض یک چارچوب اثبات سهام را مورد استفاده قرار می­دهند. زمانی که این اتفاق رخ دهد، شبکه برای امن­سازی و تایید معاملات نیاز به معدنچیان نخواهد داشت، چراکه این کار توسط مالکان توکن انجام خواهد شد. ایجاد کنندگان توکن­های جدید بسته به ثروت­شان (که این ثروت سهام نام دارد) با یک روش قطعی انتخاب خواهند شد. مهمتر اینکه معدنچیان دیگر پاداشی دریافت نخواهند کرد و تنها دستمزد تراکنش­ها را جمع­آوری می­کنند. کاهش اخیر در سختی بلاک اتریوم اغلب به دلیل کاهش میزان پاداش به ۳ اتر بوده است که این کاهش با هدف آماده­سازی شرایط برای انتقال به یک الگوریتم جدید است.

به روزرسانی به صورت هارد فورک (شاخه سخت) انجام خواهد شد و شبکه بار دیگر به دو قسمت تقسیم می­شود. بنابراین کسانی که می­خواهند برای کسب پاداش به استخراج ادامه دهند، می­توانند در نسخه­ی قدیمی اتریوم به این کار ادامه دهند. تاریخ ثابتی برای این به­روزرسانی وجود ندارد و پیش­بینی مقدار سود بدست آمده از استخراج بعد از این به روزرسانی خیلی سخت خواهد بود.

No Comments
Post a comment

نه + 8 =