به دیجیتال ارز خوش آمدید

Blog

چگونه بیت کوین بخریم

قبل از خرید بیت‌کوین

قبل از خرید بیت‌کوین، شما ابتدا نیاز به یک مکان برای ذخیره کردن آن دارید. در جهان رمز ارزها، این مکان ” کیف پول” نامیده می شود و در قالب­های مختلفی وجود دارد. کیف پول­ها انواع مختلفی از امنیت، ذخیره­سازی و گزینه­های دسترسی را در اختیار صاحبان بیت­کوین قرار می­دهد.

با این وجود باید به این نکته اشاره کرد که کیف پول شما، بیت‌کوین­های شما را از نظر فنی ذخیره نمی­کند. در عوض، دارای کلید­های خصوصی است که این کلیدها برای دسترسی به یک آدرس بیت­کوین و خرج کردن دارایی­ها ضروری می­باشد. این کلید­های دیجیتال برای امضا یک معامله لازم هستند، و اگر کاربر آنها را گم کند، اساسا دسترسی به بیت­کوین­های خود را از دست می­دهد.

پنج نوع اصلی کیف پول BTC عبارتند از: رومیزی، تلفن همراه، آنلاین، سخت افزاری و کاغذی.

انواع کیف پول

رومیزی

کیف پول رومیزی بر روی رایانه کاربر نصب می شود و کنترل کامل سرمایه و ایمنی نسبی بودجه را ارائه می­دهد. کیف پول­های رومیزی ضخیمی وجود دارند که به کاربران این اجازه را می­دهد تا بلوک­های شبکه را دانلود نموده، صحت آنها را کنترل کرده و همچنین مدیریت امنیت مستقل سرمایه­ی خود را داشته باشند. از سوی دیگر، کیف پول­های نازک نیازی به دانلود بلوک­ها توسط کاربر ندارند و می توانند به راحتی در یک دستگاه قابل حمل دانلود شوند.

تلفن همراه

مزیت اصلی کیف پول تلفن همراه این است که وجوه کاربر همیشه در کنارش می­باشد. این یک روش بسیار راحت برای پرداخت هزینه­ی کالاها با اسکن کد QR است. در برخی موارد، کاربران می­توانند از ویژگی NFC گوشی­های هوشمند خود استفاده کنند، که این امر به آنها اجازه می دهد تا گوشی خود را در برابر یک خوانشگر (بارکد خوان یا خواننده NFC) قرار داده و نیازی به وارد کردن اطلاعات نیست. یکی از ویژگی­های مشترک همه­ی کیف­های تلفن همراه این است که آنها مشتریان (خدمت گیرندگان) کامل بیت­کوین نیستند؛ به این دلیل که یک مشتری کامل بیت‌کوین باید کل بلاک­چین که به طور مداوم در حال رشد بوده و نیاز به چند گیگابایت حافظه دارد را دانلود کند.

آنلاین

در صورت استفاده از کیف پول مبتنی بر وب، کلیدهای خصوصی کاربران به صورت آنلاین ذخیره شده، و بر روی یک سرور که توسط شخص دیگری کنترل شده و به اینترنت متصل است قرار می­گیرند. در حالی که این نوع کیف پول به مردم اجازه می­دهد تا به راحتی از هر دستگاهی در هر نفطه از جهان به وجوه خود دسترسی داشته باشند، اما همیشه خطر هک سرور یا حتی خطر کنترل بیت­کوین توسط سازمان سرویس دهنده وجود دارد. با این وجود، این خطر با اجرای اقدامات مختلف امنیتی می­تواند به طور قابل توجهی کاهش یابد.

سخت افزاری

کیف پول­های سخت افزاری دستگاه­های قابل حمل اختصاصی هستند که قابلیت حفظ کلیدهای خصوصی را داشته و به تسهیل پرداخت­ها کمک می­کنند. انواع مختلفی از کیف پول­های سخت افزاری وجود دارد، که همه­ی آنها به کاربران اجازه می­دهند تا هر مبلغی را در جیب خود جابجا کنند.

کاغذ

این روش شاید یکی از امن­ترین گزینه­ها برای ذخیره­سازی بیت­کوین باشد. کیف پول کاغذی اساسا دو کد QR است، که با استفاده از سرویس مشخص تولید می­شوند. یکی از آنها یک کلید عمومی است، یعنی یک آدرس که می تواند برای دریافت BTC ها استفاده شود. دیگری، یک کلید خصوصی است که با استفاده از آن می توانید بیت­کوین­هایی را که در آن آدرس ذخیره کرده­اید خرج کنید.

از کجا بیت‌کوین بخرم؟

خرید بیت‌کوین آنطور که انتظار می­رود آسان نیست. با این حال، گزینه­های خرید آن به طور مداوم در حال افزایش می­باشد. هر کسی می تواند یک روش خرید رمز ارز را با توجه به نیاز خود انتخاب کند که برخی از آنها حتی نیاز به اینترنت و یا کیف پول BTC ندارند.

 

دستگاه­های خودپرداز

با وجود اینکه یک مفهوم بسیار جدید می­باشد، اما دستگاه­های خودپرداز بیت­کوین در شهرهای سراسر جهان ظهور پیدا کرده­اند و تعداد آنها به طور مداوم افزایش می­یابد. این دستگاه­ها سه تا هشت درصد قیمت معمول را به عنوان کارمزد دریافت می­کنند، اما تجربه­ی خرید بیت‌کوین بصورت شخصی و امن را در اختیار کاربران می­گذارد.

همه­ی آن چیزی که شما به آن احتیاج دارید این است که پول نقد را وارد دستگاه خودپرداز کنید و یا کد QR کیف پول خود را اسکن کنید، یا کدها و دستورالعمل­های نحوه­ی انتقال پول به کیف پول خود را دریافت کنید. هرچه بیت‌کوین­ها محبوب­تر می­شوند، این دستگاه­ها توانایی تبدیل شدن به یکی از رایج­ترین روش­های خرید رمز ارز را دارند.

بدون شک می‌توان گفت که وجود دستگاه‌های خودپرداز بیت‌کوین در کشورهایی که بیت‌کوین ممنوع و یا غیرقانونی است، بسیار بعید است. شما می‌توانید با استفاده از سرویس­های مکان یابی مانند CoinATMRadar نزدیکترین دستگاه خودپرداز بیت‌کوین را پیدا کنید.

کارت هدیه

هر خریدار بالقوه بیت‌کوین با مجموعه­ای از صرافی­های مختلف روبرو خواهد شد. انتخاب مناسب به عوامل مختلفی بستگی دارد که احتمالا یکی از مهمترین آنها مکان است. صرافی باید توسط دولت مورد تایید باشد و همچنین “شناسایی مشتریان” و الزامات مقابله با پول­شویی در آن رعایت شود. از این رو، برای افتتاح حساب و شروع تجارت، شما باید از طریق روش‌های اداری طولانی مدت اقدام کنید. برای مثال، در اغلب صرافی­ها، قبل از اینکه شما بتوانید معامله­ی خود را انجام دهید، معمولا نیاز به ارائه اطلاعات شناسایی شخصی دقیقی به بانک هستید تا به حساب بانکی خود متصل شوید. بنابراین خریداران بیت‌کوین را به دلیل ناشناس بودن قبول ندارند.

با این حال، صرافی­ها این امکان را می­دهند که بین گزینه‌های معاملاتی مختلف انتخاب کنید. بسته به اینکه شما به دنبال یک پلت­فرم کامل برای بازرگانان سازمانی (بازرگانان همیشگی) و یا روش ساده برای یک بار انجام یک معامله هستید، صرافی­ای را پیدا می‌کنید که با نیازهای شما مرتبط است. علاوه بر این، اکثر پلت­فرم‌ها از طریق دستگاه‌های رومیزی و تلفن همراه قابل دسترسی هستند، و به کاربران اجازه می‌دهند تا از هر نقطه­ای تجارت خود را انجام دهند. صرافی­ها دارای گزینه­های پرداخت متفاوتی که عبارت اند از: قبول کردن، سطوح امنیتی، محدودیت‌های خرید، هزینه‌ها، الزامات تأیید و غیره.

به عنوان مثال Cryptoradar به شما امکان مقایسه صرافی­های رمز ارز و کارگزاری­های مختلف را بر اساس قیمت‌ها، هزینه‌ها، ویژگی‌ها، بررسی‌ها و موارد دیگر می‌دهد و با توجه به نیاز شما، در پیدا کردن بهترین مکان‌ها برای خرید بیت‌کوین و رمز ارز کمک می‌کند.

مبادلات بیت‌کوین

اکثر صرافی­ها علاوه بر تجارت، خدمات کیف پول بیت‌کوین را ارائه می‌دهند. با این حال، احتمالا نامطمئن­ترین روش برای ذخیره سرمایه شما است. صرافی­های BTC با وجود فعالیت به عنوان موسسه­های مالی تحت نظارت، از حیث حریم خصوصی و امنیت مشابه بانک‌های معمولی نیستند. پلت­فرم‌های تجاری مستعد حملات هکرها هستند و یا می‌توانند به راحتی درحالیکه سرمایه­ی کاربران را در اختیار دارند از کسب و کار دست بکشند. بنابراین، برای کسانی که مایل به کار دائم روی رمز ارزها هستند، بوروکراسی، خطرات احتمالی و ناشناس بودن صرافی­های بیت‌کوین، خطر آفرین می‌باشد.

 

P2P (نظیر به نظیر)

اگر ترجیح می‌دهید که معاملات بیت‌کوین خود را بصورت ناشناس انجام دهید، و نمی‌خواهید با مشکلات بانکی روبرو شوید و مجبور باشید در شهر زندگی کنید، یک تجارت رو در رو با فروشنده­ی محلی، ساده ترین راه برای خرید بیت‌کوین است. در بین وب سایت‌ها و انجمن‌های متعدد، LocalBitcoins محبوب­ترین پلت­فرم برای تسهیل این چنین معاملاتی است و همچنین خدمات سپرده به منظور محافظت از هر دو طرف معامله و سرمایه­ی آنها را ارائه می‌دهد.

در گذشته که بیت‌کوین در حال ظهور بود، این معاملات اغلب در خانه­ی فروشندگان اتفاق می‌افتاد. این روزها، هرچه BTC محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند، مردم از مهاجمان بیشتر هراسان بوده و اقدامات امنیتی را انجام می‌دهند. اکثر این معاملات اکنون در مکان‌های عمومی انجام شده و هر دو طرف باید تمام اقدامات احتیاطی در زمان جابجایی و مبادله­ی پول نقد را انجام دهند. علاوه بر این، خریدار نیاز به دسترسی به کیف پول خود برای تایید معامله را دارد، بنابراین داشتن یک گوشی هوشمند یا یک لپ­تاپ و دسترسی به اینترنت را باید در نظر بگیرید.

کسانی که به جلسه­ی رو در رو علاقه ندارند، می‌توانند به دنبال نشست بیت‌کوین محلی باشند، جایی که آنها می‌توانند رمز ارز را در یک محیط گروهی خریداری کرده و دانش BTC خود را بالا ببرند. اطلاعات مربوط به این جلسات را می‌توانید در meetup.com و سایر وب سایت‌های مشابه پیدا کنید.

البته، برای انجام معامله نیازی به ملاقات فروشنده به صورت رو در رو نیست. برخی از فروشندگان به دنبال تجارت از طریق اینترنت هستند، اما شما باید کاملا مراقب باشید، زیرا شما در خطر از دست دادن پول خود هستید. همیشه گزینه­ی استفاده از خدمات پرداخت مانند PayPal وجود دارد که دریافت کالا را تضمین می‌کند، اما امروزه اکثر فروشندگان به دلیل نوسانات دائمی قیمت بیت‌کوین، پول نقد غیر قابل برگشت را ترجیح می‌دهند.

با توجه به شرایط فروشنده، برای جلب اطمینان شما باید ۵ تا ۱۰ درصد هزینه­ی قیمت ارز اصلی را پرداخت کنید. بعضی از فروشندگان قیمت کلی را پیش از رو به رو شدن اعلام می‌کنند، در حالی که دیگر فروشندگان، بیت‌کوین‌ها را با توجه به نرخ دقیق BTC در زمان معامله می‌فروشند. این کار زمانی انجام می‌شود که ارزش بیت‌کوین تغییرات چشمگیری داشته باشد.

صندوق­ سرمایه گذاری

صندوق یا تراست سرمایه­گذاری بیت‌کوین به شما اجازه می‌دهد تا بدون خرید یا ذخیره­ی آن با ارز رمز کار کنید. صندوق سرمایه­گذاری، یک نوع سرمایه­گذاری جمعی است که در آن پول سرمایه­گذاران از طریق فروش تعدادی ثابت سهام، که در زمان راه­اندازی آن صندوق صورت می­­گیرد، در یک جا جمع می‌شود. با ظهور بیت‌کوین در دنیای مالی، ضرورت وجود صندوق سرمایه­گذاری متمرکز بر BTC، تنها موضوع زمان بوده است.

صندوق سرمایه­گذاری بیت‌کوین (BIT)، اولین وسیله­ی سرمایه­گذاری مرتبط با بیت‌کوین می‌باشد که به صورت عمومی به فروش می‌رسد و مردم را قادر می‌سازد تا بدون نیاز به خرید مستقیم یا ذخیره­ی آن، رمز ارز را بدست آورند. صندوق سرمایه­گذاری بیت‌کوین به طور انحصاری روی بیت‌کوین سرمایه­گذاری می‌شود و ارزش خود را صرفا از قیمت BTC بدست می‌آورد. این صندوق در حال حاضر به ارزش بازار ۱٫۸ میلیارد دلاری رسیده است و طی دو سال۱٫۶۰۰ درصد رشد داشته است. برخي از سرمايه گذاران معتقدند با وجود استفاده­ی زياد از آن، اين موضوع حبابي بیش نيست و احتمال ترکیدن دارد.

صندوق سرمایه­گذاری بیت‌کوین اولین نمونه از این نوع است، و به شکل گسترده­ای منجر به افزایش بیش از حد بهای آن شده است. گمانه ­زنی­هایی درباره دیگر صندوق­ها با ساختار مشابه در بازار وجود دارد، اما صندوق سرمایه­گذاری بیت‌کوین تنها بازیگر بزرگ در این بازی می‌باشد. اما همانطور که بازار رمز ارز در حال تحول است، بدون شک سرمایه‌های مشابهی وارد بازار می‌شوند، که نه تنها فشار زیاد وارده بر صندوق سرمایه ­گذاری بیت‌کوین را بر می‌دارند، بلکه وضعیت بیت‌کوین به عنوان یک ارز جهانی شناخته شده را تثبیت می‌کند.

مشکلات خرید بیت‌کوین

کارت اعتباری یا PayPal

ممکن است عجیب به نظر برسد، اما مستقل از اینکه از کدام روش معامله استفاده می­کنید، هنوز هم خرید بیت‌کوین‌ها با کارت اعتباری و یا از طریق PayPal، بسته به جایی که در آن زندگی می‌کنید، آسان نیست. صرافی­ها از این روش‌های پرداخت اجتناب می‌کنند و از کاربران می‌خواهد تا به حساب بانکی خود متصل شوند. اکثر فروشندگان از این نوع معاملات حذر کرده و پول نقد را ترجیح می‌دهند.

این موضوع به دلیل “بازپرداخت‌ها” است. اکثر معاملات انجام شده با استفاده از کارت‌های اعتباری و یا PayPal می‌توانند به راحتی با درخواست شرکت صادر کننده کارت بازگردانده شوند. اما معاملات بیت‌کوین غیرقابل برگشت هستند و اثبات این نکته که یک کالا با انتقال بیت‌کوین جابجا شده است بسیار سخت می­باشد، و بنابراین از این روش پرداخت اجتناب می‌شود.

هشدارها درباره خرید بیت‌کوین

مشکلات قانونی در کشور شما

بیت‌کوین قطعا موافقت سازمان‌های اجرای قانون، مراجع مالیاتی و قانون­گذاران را جلب خواهد کرد. آنچه که آنها در حال حاضر به دنبال آن هستند نحوه انطباق رمز ارز با چارچوب‌های موجود است. قانونی بودن فعالیت‌های بیت‌کوین شما بستگی به این دارد که چه کسی هستید، کجا زندگی می‌کنید و اینکه با آن چکار می‌کنید. اساسا، پاسخ اکثر کشورها ساده است: اگر بیت‌کوین‌های خود را صرف موارد غیر قانونی نکنید، شما قوانین را زیر پا نگذاشته­ اید.

بیت‌کوین مدتهاست که در حال فعالیت می‌باشد، بنابراین اکثر دولتها زمان کافی برای تصمیم­گیری در قبال قانونی بودن آن را داشته اند. در سپتامبر ۲۰۱۷، BTC تنها در ویتنام، ایسلند، بولیوی، اکوادور، قرقیزستان و بنگلادش غیرقانونی بوده است. بعضی کشورها موضع رسمی در مورد این مسئله نگرفته­ اند. در حالی که تایلند و روسیه در ابتدا تمامی ارزهای دیجیتال را ممنوع اعلام کردند، در حال حاضر از موضع خود عقب نشینی کرده­اند. به تازگی، مقامات روسیه به منظور مبارزه با معاملات غیرقانونی، بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال را به رسمیت شناخته­ اند.

 خطرات حفاظتی

لازم به یادآوری است که با وجود اثبات هویت اکثر صرافی­ها و کیف پول‌های کاربران، این سرویس‌ها سطح حافظتی مشابه بانک‌ها را ارائه نمی‌دهند. به عنوان مثال، در صورتی که صرافی از کسب و کار خارج شود یا مورد حمله هکرها قرار گیرد، بیمه­ی آنها برای سرمایه­ی کاربران اغلب بسیار محدود یا غیرکافی است. این موضوع در مورد شکست مفتضحانه صرافی چینی Mt Gox که به طور رسمی ادعای حفاظت در برابر ورشکستگی را کرده بود، صدق می‌کند. این صرافی اعتراف کرد که  ۷۵۰۰۰۰ از بیت‌کوین­های مشتریان خود را از دست داده است. از آنجایی که بیت‌کوین‌ها به عنوان یک ارز در اکثر نقاط جهان از وضعیت قانونی برخوردار نیستند، مراجع قانونی معمولا نگران نحوه­ی دستگیری سارقان می‌باشند. مثال­هایی از صرافی­های بزرگتری وجود دارد که سرمایه مشتریان خود را پس از سرقت جبران کرده­اند، اما در این مرحله از توسعه BTC، آنها قانونا مجبور به انجام این کار نیست.

علاوه بر این، اگر یک سرقت رمزنگاری به دلیل مشکل امنیتی یا رمز عبور در قسمت‌های مربوط به کاربر اتفاق بیفتد، هیچ ضمانتی برای بازگرداندن سرمایه وجود ندارد. بعضی از بانک‌ها حتی از کار با سرمایه‌هایی که از طریق معاملات ارز دیجیتال بدست می‌آیند اجتناب می‌کنند، و این کار به دلیل عدم اطمینان از  قانونی بودن آنها می‌باشد.

مشاوره‌هایی درباره خرید بیت‌کوین‌ها

هنگام خرید و فروش بیت‌کوین‌ها، استفاده از کلید خصوصی خود (در مقایسه با رمز دستگاه خودپرداز) به عنوان یک رمز محافظت شده ضروری می‌باشد و از آن تنها برای تأیید معاملات BTC استفاده کنید. کلید خصوصی در کیف پول شما نگهداری می‌شود، بنابراین حفاظت از آن یک ایده­ی هوشمندانه است. برای مثال شما می‌توانید با استفاده از یک رمز عبور قوی، کیف پول خود را رمزگذاری کرده، از کیف پول خود کپی گرفته و یا گزینه‌های ذخیره سازی سرد را انتخاب کنید که به معنی نگه داشتن آن در حالت آفلاین است. بعضی از صرافی­ها حتی گزینه “طاق چندمنظوره” برای ذخیره کلید‌های شما ارائه می‌دهند. آدرس‌های چند امضایی به چندین نفر اجازه کنترل جزئی آدرس با یک کلید عمومی را می‌دهد. بنابراین، هنگامی که فردی بخواهد تعدادی از بیت‌کوین‌هایی که در آن آدرس ذخیره شده­اند را خرج کند، علاوه بر خودشان، به بعضی از این افراد نیز برای امضا معامله نیاز دارند. توافق درباره تعداد امضاهای مورد نیاز معمولا در زمان ایجاد آدرس انجام می‌شود.

در نهایت، در حالی که اکثر صرافی­ها قابلیت‌های کیف پول را به کاربران خود ارائه می‌دهند، باید این نکته را به یاد داشته باشید که این کار اصلی آنها نیست. علاوه بر این، تاریخچه رمز ارز مملو از نمونه‌های شکست صرافی­ها و هدر رفتن سرمایه کاربران می‌باشد. به همین علت، اگر تصمیم دارید که بیت‌کوین‌ها را از طریق صرافی خریداری کنید، توصیه می‌شود پول را به کیف پول خودتان منتقل کنید و مطمئن شوید که امن، مطمئن و محافظت شده است.

No Comments
Post a comment

چهار × 4 =