به دیجیتال ارز خوش آمدید

Blog

۱۰ رمز ارز مهم را بشناسید

ارزهای مجازی (رمز ارزهایی) غیر از بیت کوین

بیت کوین نه تنها به یک پیشگام تبدیل شده است  که در یک موج از ارزهای مجازی ساخته شده بر اساس شبکه­ی غیرمتمرکز نظیر به نظیر راهنما و جلودار است، بلکه به یک استاندارد واقعی برای ارزهای دیجیتال تبدیل شده که الهام بخش یک گروه دائما در حال رشد از طرفداران می باشد.

 

ارز دیجیتال و آلتکوین چیست؟

قبل از اینکه از دید نزدیکتری به بررسی برخی جایگزین­های بیت کوین بپردازیم، اجازه دهید به عقب برگشته و به صورت خلاصه بررسی کنیم که منظور ما از عبارات ارز دیجیتال و آلتکوین چیست. یک ارز دیجیتال یک پول مجازی یا دیجیتال است که شکل توکن­ها یا سکه­ها را می­گیرد. در حالیکه برخی ارزهای دیجیتال بوسیله­ی کارت­های اعتباری یا دیگر پروژه­ها به دنیای فیزیکی وارد شده­اند، اما اغلب آنها کاملا­ها غیر محسوس و ناپیدا هستند. “رمز” در رمزارزها به رمزنگاری پیچیده­ای اشاره دارد که اجازه­ می­دهد توکن­های دیجیتال خاصی به صورت امن، و معمولا ناشناس تولید، ذخیره، و معامله شوند. در کنار این ویژگی مهم “رمزی بودن” ارزها که باعث الزام یا تعهد عمومی به غیرمتمرکز بودن آنها می­شود، ارزهای دیجیتال معمولا به صورت کدهایی توسط تیم­هایی ایجاد شده­اند که این تیم­ها مکانیزم­هایی را برای انتشار (اگرچه همیشه نه ولی اغلب از طریق یک فرآیند به نام استخراج یا کاوش) یا دیگر کنترل­ها آماده کرده­اند. ارزهای دیجیتال تقریبا همیشه به صورتی طراحی می­شوند تا از کنترل و دست برد دولتی آزاد (در امان) باشند، اگرچه هرچه آنها بیشتر محبوب شده­اند، این جنبه­ی پایه­ای صنعت بیشتر تحت فشار قرار گرفته است.

ارزهای ایجاد شده بعد از بیت کوین به صورت جمعی آلتکوین نامیده می­شوند و سعی داشته­اند تا خودشان را به عنوان نسخه­ی اصلاح شده یا بهبود یافته­ی بیت کوین معرفی کنند. درحالیکه کاوش یا استخراج برخی از این ارزها نسبت به بیت کوین راحت­تر است اما برخی سبک سنگین کردن­ها یا توازن­ها وجود دارد. به این معنی که این ارزهای جایگزین بیت کوین در عوض اینکه راحت تر استخراج می­شوند اما به دلیل کمتر بودن قابلیت نقد شدن (تبدیل به پول نقد)، مقبولیت کمتر و حفظ ارزش کمتر، ریسک بیشتری دارند.

در ادامه ما برخی ارزهای دیجیتال مهمتر به جز بیت کوین را بررسی می­کنیم. ابتدا باید اعلام شود که ایجاد یک لیست کاملا جامع غیرممکن است. یک دلیل غیرممکن بودن تهیه یک لیست جامع این است که بیش از ۱۶۰۰ ارز دیجیتال در زمان نوشتن این مطلب وجود دارد و توکن­ها و سکه­های بسیاری از آنها محبوبیت زیادی در میان یک جامعه­ی اختصاصی (اگرچه در برخی موارد کوچک) از سرمایه­گذاران و حامیان مالی دارند. علاوه براین، زمینه­ی ارزهای دیجیتال دائما در حال گسترش است و توکن دیجیتال بزرگ بعدی ممکن است فردا انتشار پیدا کند.درحالیکه بیت کوین به صورت وسیعی به عنوان یک پیشگام در دنیای ارزهای دیجیتال دیده شده است، تحلیلگران روش­های متعددی برای ارزیابی توکن­هایی غیر از بیت کوین اتخاذ می­کنند. به عنوان مثال، متداول است که تحلیلگران اهمیت زیادی به این امر اختصاص دهند  که ارزهای دیجیتال (سکه­ها) را نسبت به یک دیگر بر اساس ارزش بازار رتبه بندی کنند. ما در مطالعه خود این کار را انجام داده­ایم، اما دلایل دیگری وجود دارد که چرا یک توکن دیجیتال ممکن است در لیست نیز وجود داشته باشد.

 

۱) لایت کوین

لایت کوین در سال ۲۰۱۱ به وجود آمد و در میان اولین ارزهای دیجیتالی قرار داشت که دنباله رو بیت کوین بودند و اغلب به عنوان “نقره برای طلای بیت کوین” به آن اشاره شده است. این ارز دیجیتال توسط Chalie Lee که دانش آموخته MIT و مهندس سابق گوگل بود  به وجود آمد. لایت کوین بر اساس یک شبکه­های عمومی پرداخت منبع باز که توسط هیچ مرجع مرکزی کنترل نمی­شود بوده و از “Scrypt” به عنوان یک اصل کاری استفاده می­کند و می­تواند با کمک CPU های مصرف کنندگان کدگذاری شود. اگرچه لایت کوین­ از بسیاری جهات شبیه به بیت کوین است، اما نرخ تولید بلوک سریعتری داشته و از اینرو تاییدیه معامله سریعتری را ارائه می­دهد. به غیر توسعه­دهندگان، تعداد در حال افزایشی از بازرگانان نیز لایت کوین قبول کرده­اند. در ۵ اکتبر ۲۰۱۸ لایت کوین دارای ارزش بازار ۳٫۴ میلیارد دلاری و ارزش هر توکن آن ۵۸٫۰۹ دلار بوده است.

۲) اتریوم

اتریوم در سال ۲۰۱۵ به وجود آمد و یک بستر نرم­افزاری غیرمتمرکز است که اجازه می­دهد قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن­های توزیع شده (DApps) ایجاد شده و بدون خرابی، تقلب، کنترل یا مداخله­ی شخص ثالث اجرا شوند. اپلیکیشن­ها در اتریوم روی توکن رمزنگاری مختص به این پلتفرم به نام ether (اتر) اجرا می­شوند. اتر مانند یک وسیله­ی نقلیه برای حرکت حول بستر اتریوم است و توسط اغلب توسعه­ دهندگانی که به دنبال توسعه و اجرای اپلیکیشن­ها در محیط اتریوم یا سرمایه­گذارانی که امروزه به دنبال خرید ارزهای دیجیتال دیگر با استفده از اتر هستند، مورد استفاده است. در سال ۲۰۱۴ اتریوم پیش فروش اتر را انجام داد و یک پاسخ غافلگیر کننده دریافت کرد؛ این کار کمک کرد تا در زمان عرضه اولیه سکه (ICO) پیشرو باشد. اتریوم می­تواند برای رمزکردن، غیرمتمرکز کردن، امن کردن و تجارت هر چیزی می­تواند استفاده شود. به دنبال حمله به DAO در سال ۲۰۱۶، اتریوم به دو قسمت اتریوم (ETH) و اتریوم کلاسیک (ETC) تقسیم شد. در ۵ اکتبر ۲۰۱۸ اتریوم(ETH) دارای ارزش بازار ۲۲٫۹۷ میلیارد دلاری بوده و ارزش هر توکن برابر ۲۲۴٫۴۲ دلار بوده است.

۳) Zcach (ZEC)

Zcach یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز منبع باز است که در نیمه دوم سال ۲۰۱۶ به وجود آمد و امیدوار کننده به نظر می­رسد. اگر بیت کوین برای پول مانند http باشد، zcach همانند https است. این جمله­ای است که zcach برای تعریف خودش استفاده کرده است. Zcach حریم خصوصی و شفافیت انتخابی معاملات را پیشنهاد کرده است. بنابراین، zcach مانند https ادعا می­کند که امنیت یا حریم خصوصی بیشتری را ارائه داده که بر اساس آن تمام معاملات روی بلاک چین ثبت و انتشار می­یابند اما جزئیاتی مانند فرستنده، گیرنده و میزان (مقدار) به صورت مخفی باقی می­ماند. Zcach به کاربران خود تراکنش­های “محافظت شده” را پیشنهاد می­دهد که اجازه می­دهد محتوا با استفاده از یک روش رمزنگاری پیشرفته­ یا با استفاده از ساختار اثبات دانش صفر (که zk-SNARK نامیده شده و توسط تیم او ایجاد شده است) رمزنگاری شود. در ۵ اکتبر ۲۰۱۸، Zcach دارای ارزش بازار ۶۳۳٫۶۴ میلیون دلاری بوده و ارزش هر توکن آن ۱۲۸٫۰۸ دلار بوده است.

۴) دش (DASH)

دش (که در اصل به نام دارک کوین شناخته می شود) نسخه ی مخفی تر بیت کوین است. دش گمنامی را پیشنهاد می دهد چرا که در شبکه اصلی متمرکز کار می کند و باعث می شود معاملات تقریبا غیرقابل شناسایی باشند. در ژانویه سال ۲۰۱۴، دش طرفداران زیادی را در مدت کوتاهی بدست آورد. این ارز رمزی توسط ایوان دافیلد ایجاد و توسعه داده شده و می تواند با استفاده از CPU یا GPU استخراج شود. در مارس ۲۰۱۵، “Darkcoin” به صورت دش دوباره وارد بازار شد، که به معنای “پول نقد دیجیتالی” است و تحت نماد DASH  فعالیت می کند. این تغییر عملکرد هیچ یک از ویژگی های تکنولوژیکی آن مانند DarkSend و InstantX را تغییر نداد. در تاریخ ۵ اکتبر سال ۲۰۱۸، دش سرمایه بازار ۱٫۵۱ میلیارد دلاری را بدست آورد و ارزش هر کدام ۱۸۱٫۴۲ دلار بود.

۵) Ripple (XRP)

Ripple یک شبکه پرداخت جهانی سریع است که پرداخت های فوری، مطمئن و کم هزینه بین المللی را ارائه می دهد. در سال ۲۰۱۲ ، Ripple به بانک ها اجازه پرداخت های بین المللی سریع، با شفافیت کاربر به کاربر، و با هزینه های پایین تر را می دهد”. دفتر کل اجماع Ripple (روش تایید آن) منحصر به فرد است بطوری که در آن نیازی به استخراج ندارید. به این ترتیب، Ripple خود را از بیت کوین و بسیاری دیگر از آلت کوین ها (altcoin) جدا کرده است. از آنجا که ساختار Ripple نیازی به استخراج ندارد، استفاده از قدرت محاسبات را کاهش می دهد و تاخیر شبکه را به حداقل می رساند. Ripple معتقد است که “توزیع ارزش یک راه قدرتمند برای تحریک رفتارهای خاص است” و در نتیجه در حال حاضر قصد دارد توزیع XRP را عمدتا “از طریق معاملات توسعه کسب و کار، انگیزه به ارائه دهندگان نقدینگی که گسترش قوی تر پرداخت را ارائه می دهند، و فروش XRP به خریداران سازمانی علاقه مند به سرمایه گذاری XRP ” انجام دهند. تا کنون، Ripple با این مدل موفق شده است؛ و یکی از پرطرفدار ترین ارزهای دیجیتال در میان موسسات مالی سنتی است که به دنبال راه هایی برای تغییر پرداخت های مرزی می باشد.

در ۵ اکتبر سال ۲۰۱۸، Ripple سرمایه بازار ۲۰٫۰۷ میلیارد دلاری را کسب کرد و قیمت هر کدام ۰٫۵۱۸ دلار بود.

۶) Monero (XMR)

مونرو یک ارز امن، خصوصی و غیرقابل شناسایی است. این ارز رمزی منبع باز در آوریل ۲۰۱۴ راه اندازی شد و خیلی زود علاقه زیادی را در میان جامعه رمزنگاری و علاقه مندان بوجود آورد. توسعه این ارز رمزی به طور کامل مبتنی بر کمک مالی و جامعه محور است. مونرو با تمرکز بر عدم تمرکز و مقیاس پذیری راه اندازی شده است و با استفاده از یک تکنیک خاص به نام “امضا حلقوی” حریم خصوصی کامل را ایجاد کرده است. با استفاده از این تکنیک، گروهی از امضای های رمزنگاری از جمله حداقل یک شرکت کننده واقعی بوجود می آید، اما از آنجا که همه آنها معتبر به نظر می رسند، مورد واقعی نمی تواند کنار گذاشته شود. به دلیل مکانیزم های امنیتی استثنایی، مونرو یک شهرت نامشروع ایجاد کرده است؛ و به عملیات جنایی در سراسر جهان مرتبط شده است. با این وجود، اینکه برای موارد خوب یا بد استفاده شود، نمیتوان این نکته را انکار کرد که مونرو پیشرفت های فن آوری مهمی در حوزه ارز رمزی را ارائه کرده است. در تاریخ ۱۹ جولای ۲۰۱۸، مونرو سرمایه بازار ۲٫۳۱ میلیارد دلاری کسب کرد و ارزش هرکدام ۱۴۲٫۲۱ دلار بود.

۷) Bitcoin Cash (BCH)

Bitcoin Cash دارای جایگاه مهمی در تاریخ آلت کوین ها دارد، زیرا یکی از اولین و سخت ترین انشعاب های بیت کوین اصلی می باشد. در دنیای ارز رمزی، یک انشعاب در نتیجه بحث و مناظره بین توسعه دهندگان و معدنچیان اتفاق می افتد. با توجه به ماهیت غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال، عمده فروشی به کد مبنی بر نشانه تغییر می کند یا سکه موجود باید با توجه به توافق کلی شکل گیرد؛ که مکانیزم این فرایند با توجه به ارز رمزی خاص متفاوت است. هنگامی که جناح های مختلف نمی توانند به یک توافق دست یابند، گاهی اوقات پول دیجیتال تقسیم می شود، بطوری که ارز اصلی باقی مانده در کد اصلی آن و کپی دیگری که به عنوان یک نسخه جدید از سکه قبلی شروع می شود، با تغییر در کد آن کامل می شود. Bitcoin cash در اوت ۲۰۱۷ به دلیل یکی از این تقسیمات، کار خود را آغاز کرد. بحثی که منجر به ایجاد BCH شده است باید با موضوع مقیاس پذیری نیز همخوانی داشته باشد چرا که بیت کوین محدودیتی دقیق در اندازه بلوکها دارد، ۱ مگابایت. BCH اندازه بلوک را از ۱ مگابایت تا ۸ مگابایت افزایش می دهد، با این ایده که بلوک های بزرگتر اجازه معامله سریع تر را می دهند.

این امر همچنین باعث تغییرات دیگری نیز می شود، از جمله حذف پروتکل Segregated Witness که فضای بلوک را تحت تاثیر قرار می دهد. در ۵ اکتبر سال ۲۰۱۸، BCH بازار سرمایه ۱٫۸۸ میلیارد دلاری کسب کرد و قیمت هر کدام ۱۱۴٫۳۰ دلار بود.

۸) NEO  (NEO)

NEO در سال ۲۰۱۴ شروع به کار کرد. در ابتدا AntShares نامگذاری شد، این کوین بعدا توسط دا هونگ فی برند سازی مجدد شد. تا به امروز، بزرگترین ارز رمزی است که از چین ظهور کرده است و گاهی اوقات به دلیل استفاده مشابه آن از قراردادهای هوشمند “Ethereum Chinese” نامیده می شود. در سال ۲۰۱۷، NEO موفق ترین سال خود را تجربه کرد. از ارزش ۰٫۱۶ دلار در هر نشانه در ژانویه ۲۰۱۷، NEO یک سال بعد به ۱۶۲ دلار در هر نشانه رسید. این امر باعث بازگشت بیش از ۱۱۱٫۰۰۰% می شود. یکی از کلید موفقیت های NEO پشتیبانی از برنامه نویسی بسیاری از زبان های موجود، از جمله Go، Java، ++C  و دیگر موارد است. علاوه بر این، NEO مزایایی را در نتیجه رابطه مثبت خود با دولت چین بدست آورده است که به طور کلی به خاطر موقعیت های سخت خود در ارز های رمزی است. در ۵ اکتبر سال ۲۰۱۸، NEO سرمایه بازار ۱٫۱۷ میلیارد دلاری بدست آورد و ارزش هر نشانه ۱۸٫۰۳ دلار بود.

۹) Cardano (ADA)

چارلز هاکینسون، یکی از بنیانگذاران اتیریوم، در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۷ Cardano را راه اندازی کرد. برای طرفداران این ارز دیجیتال، ADA تمام مزایای etherum و بسیاری ارز های دیگر را ارائه می دهد. Cardano یک پلت فرم برای Dapps و قراردادهای هوشمندانه مانند Etherum را ارائه می دهد. فراتر از آن، ADA قصد دارد تا برخی از مشکلاتی را که ارز های رمزی در همه جای دنیا بوجود آورده اند، از جمله قابلیت همکاری و مقیاس پذیری، را حل کند. Cardano همچنین امیدوار است که مسائل مربوط به پرداخت های بین المللی را حل کند که معمولا به موقع و گران هستند. با توجه به تمرکز خود در این زمینه، ADA توانست پردازش های پرداخت بین المللی را، از نظر هزینه و زمان، برطرف کند. در تاریخ ۵ اکتبر سال ۲۰۱۸، Cardano سرمایه بازار ۲٫۱۲ میلیارد دلاری را بدست آورد و ارزش هر نشانه ۰٫۰۸۱ دلار بود.

 

۱۰) EOS  (EOS)

یکی از جدیدترین ارزهای دیجیتال در لیست ما EOS است. EOS در ماه ژوئن سال ۲۰۱۷ راه اندازی شد و توسط پیشگام ارز رمزی، دان لاریمر، ایجاد شد. لاریمر قبل از ورود به حوزه EOS، مبادله دیجیتالی Bitshares و همچنین پلت فرم رسانه های اجتماعی مبتنی بر بلاکچین Steemit را تاسیس کرد. همانند دیگر ارز های رمزی های موجود در این لیست، EOS پس از اتیریوم طراحی شده است، بنابراین پلت فرمی ارائه می دهد که برنامه نویسان می توانند برنامه های غیر متمرکز را ایجاد کنند. اهمیت EOS دلایل دیگری نیز دارد. اول، ارائه کوین های اولیه آن یکی از طولانی ترین و سودآور ترین موارد در تاریخ بوده است، و رکورد ۴ میلیارد دلاری را به ثبت رسانده است یا سرمایه های سرمایه گذاران از طریق انبوه سپاری یک سال طول کشیده شد. EOS یک مکانیزم اثبات سهام اعطا شده را ارائه می دهد که امیدوار به ارائه مقیاس پذیری فراتر از رقبای خود می باشد. EOS شامل EOS.IO است که مشابه سیستم عامل کامپیوتر می باشد و به عنوان شبکه بلاکچین برای ارز دیجیتال، همانند کوین های EOS ، عمل می کند. EOS به دلیل فقدان یک مکانیسم استخراج برای تولید کوین ها چرخشی می باشد.

در عوض، سازندگان بلوک، بلوک ها را تولید می کنند و براساس نرخ تولید خود، نشانه های EOS را دریافت می کنند. EOS یک سیستم پیچیده از قوانین است که این فرایند را اداره می کند، بطوری که این شبکه در نهایت دموکراتیک و غیرمتمرکز تر از سایر ارز های رمزی خواهد بود. در ۵ اکتبر سال ۲۰۱۸، EOS سرمایه بازار ۵٫۲۱ میلیارد دلاری را بدست آورد و قیمت هر کدام ۵٫۷۵ دلار بود.

 

درآمد

بیت کوین با توجه به سرمایه بازار، پایگاه کاربر و محبوبیت خود همچنان سردمدار رمز ارز ها می باشد. با این وجود، ارزهای مجازی مانند Etherum و Ripple که بیشتر برای راه حل های سازمانی مورد استفاده قرار می گیرند، رو به پیشرفت هستند، در حالی که برخی از آلت کوین ها با توجه به ویژگی های برتر یا پیشرفته نسبت به بیت کوین ها تایید می شوند. با توجه به روند فعلی، ارزهای رمزی اینجا هستند تا باقی بمانند، اما چه تعداد از آنها به عنوان پیشرو در میان رقابت رو به رشد ظهور خواهند کرد در حالی که فضا تنها با زمان نشان داده خواهد شد.

No Comments
Post a comment

5 × 3 =